AMD’den yeni oyun bilgisayarı platformu

Advanced Micro Devices (AMD), Dragon ismini verdiği oyun bilgisayarı platformu ile yeni Phenom II işlemcilerini resmen tanıttı.

08.01.2009 - 17:36

AMD’den yeni oyun bilgisayarı platformu

Aynı zamanda hem merkezi işlem ünitesi (CPU), hem anakart hem de grafik işlem ünitesi (GPU) üreten tek firma olan AMD, bu durumu lehine çevirmeye, ve oyunseverlerin gözüne girmeye hazırlanıyor.

AMD’nin grafik işlem ünitesi üreticisi ATI’yi satın aldığı günlerde açığa çıkardığı, işlemci ve ekran kartını bir araya getirmeyi öngören “Fusion” kod adlı teknolojisinin ilk meyvesi, geliştirilen Dragon PC platformu ile ortaya çıktı.

Firmanın CES 2009 bünyesinde tanıttığı Phenom II model işlemcilerinin kullanıldığı platform, Radeon HD 4800 serisi 3D görüntü işlemcisiyle 790 serisi anakart yonga setini birleştirerek tamamlanan bir oyun bilgisayarı oluşturuyor. Yeni platformun en önemli bileşeni olan dört çekirdekli Phenom II işlemciler, ilk etapta 3,0GHz saat frekansına ulaşabilen Phenom II X940; 2,8GHz hıza ulaşan Phenom II X920 olarak piyasaya sürülecek.

Firmanın ilk 45nm’lik işlemci üretim tekniği ile üretilen ilk masaüstü işlemcileri, Intel’in aynı üretim tekniği ile üretilen Core 2 Quad ve Core i7 modelleri arasında konumlandırılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...