Android işletimli dokunmatik tabletler

2010'un ilk yarısından iki şey öğrendiysek bunların birincisi dokunmatik tabletlerin süper aletler olduğu, ikincisi ise insanların bu aletlere para harcadığıdır. Peki Google Android işletim sistemine sahip tabletler nasıl?

Haberler 17.08.2010 - 14:54

Android işletimli dokunmatik tabletler

iPad'ler pazara muhteşem bir giriş yaptı. Şu an insanların elinde 3 milyondan çok, yaklaşık 4 milyon adet iPad kullanımda. Üstelik rakibi de yok. Google Android'in yapması gereken, ince, geniş ekranlı, kablosuz internet özelliği bulunan tabletler üretmek ve bunları 400 dolar civarında bir fiyata satmak. O zaman iPad ile başabaş mücadele etme şansı olur.


Yarı tablet, yarı telefon olarak Dell ürünü Streak ise bunların ikisi de olamıyor. Birazcık araştırmayla, Android tabletlerin hepsinin aynı derecede hayal kırıcı olduğu gözlenebilir.

Peki Streak'in nesi kötü? Nesi iyi ki? 5 inç ekranı Spritn'in Evo'sundan veya Verizon'un Droid X telefonlarından çok da büyük sayılmaz. Ki bu telefonlar daha ucuz ve en son Android firmware'i 2.2'yi kullanırken, Streak halen daha 1.6'yı kullanıyor. Dell bu yıl güncelleme yapacağını da duyurdu.

Yeni firmware yazılımının bir çok artısının yanında en büyüğü, hızı. Önceki versiyonlardan çok daha hızlı. Kimse yeni işletim sistemi varken önceki senenin daha yavaş olan işletim sistemi yüklü bir aleti almak istemez. Dell.com'a ürün ile ilgili yorumlarını gönderen kullanıcılar da yavaşlıktan ve pil ömründen şikayetçi.

Daha da kötüsü, sıradan bir telefon gibi pazarlanan Streak, AT&T telekom ile ortak satılıyor. AT&T ile anlaşmalarını yenileyenler Apple-sever iPhone sahipleriydi. Ancak onların da bu anlaşmalardan memnun olduğu söylenemez. Seçim çok basit: ya önden 300 dolar ödeyip üstelik 2 yıllık 3G abonesi alacaksınız, ya da aleti 550 dolara alarak başka bir şirkete geçeceksiniz.

7 inç ekran sahibi Augen GenTouch 800MHz işlemciye, 256MB belleğe sahip, fiyatı 150 dolar. Aynı ekran büyüklüğüne sahip Archos 7'nin işlemcisi 600MHz iken fiyatı 200 dolar.

Şimdiye kadar üretilmiş en etkileyici Android tablet ise Notion Ink. firmasının ürünü Adam. Diğerlerinden daha büyük, hatta ekranı iPad'in ekranından azacık geniş bile. Kalınlıkları hemen hemen aynı. Wi-Fi ve 3G'ye sahip. iPad'in aksine, SD kart yuvası, HDMI ve USB girişleri de mevcut. Döner başlıklı kamerası da cabası.

Problem şu ki bu alet sadece prototip olarak kaldı. Şirket yetkilileri ancak önümüzdeki sene seri üretim yapabileceklerini söylüyor, fiyatının ise 500 doların altında kalacağına söz veriyorlar.

Bir diğer deyişle, bu tam olarak bizim isteyeceğimiz türden ancak gerçek olmayacak kadar iyi bir gelişme.

Piyasaya çıkması beklenen başka Android tabletler de var tabii. Bunlardan Samsung'un Galaxy'si Eylül ayında Almanya'da görücüye çıkacak. Ancak geleneksel donanım üreticileri innovasyon konusunda çok tembel oldukları için bu gelişme için çok da ümitlenmemek gerekir.

Google Ocak ayından Nexus One'ı tanıttığı zaman ise çıtayı daha da yükseltti. Bundan sonra her üreticiler pazara 1GHz kolay güncellenebilen Android telefonlar sürmeye başladılar.

Sayfa Yükleniyor...