Android'de sahte uygulama temizliği

Google, artan şikayetler üzerine Android Market'teki sahte uygulamaları çıkarmaya başladı.

Haberler 15.12.2011 - 15:11

Android'de sahte uygulama temizliği

Google, kullanıcılarına sunduğu bazı Android uygulamalarının dolandırıcılık amacı taşıdıklarına yönelik şikayetler sonrasında harekete geçti ve söz konusu uygulamalara erişimi engelledi. Sözkonusu "sahtekar uygulamalar" arasında Angry Birds, Tetris, Need For Speed ve Sim City gibi oyunların sahteleri de bulunuyor.

Google'ın uygulama indirme alanı Android Market'ten ulaşılabilen uygulama ve oyunlardan yirmi ikisi şikayetler sebebiyle kaldırıldılar. Uzmanlar tarafında "RuFraud" olarak adlandırılan sahtekarlık yöntemi, kullanıcıların bir uygulama ya da oyunu telefonlarına indirdiklerini sanarken, telefonlarının yaklaşık beş dolara mal olan bir mesaj yollamasından oluşuyor.

San Fransisco merkezli Lookout isimli sanal güvenlik şirketi söz konusu art niyetli uygulamların Rusya kaynaklı olduklarından şüphelenildiğini belirtti. Lookout şirketi bu yöntemle yaklaşık 14.000 uygulamanın indirildiğini ve kandırılan kullanıcıların çoğunun Avrupa civarında bulunduklarını bildirdi. Şirketten yapılan açıklamada ayrıca son dönemde bu tip saldırıların yoğunlaştığına dikkat çekildi.

Yaşananlardan sonra Google'a yönelik, akıllı telefonlar için sunulan uygulamaların güvenli olup olmadığına dair denetimlerin zayıf olduğu eleştrisi bir kez daha gündeme geldi. Android Market'ta sunulan uygulamalar buraya konulmadan önce herhangi bir denetimden geçmiyorlar.

Microsoft ve Apple gibi Google'ın rakipleri ise kullanıcılarına sunduklarını uygulamaların güvenliği konusunda daha hassas kontrol sistemlerine sahipler.

Kasperksy internet güvenliği şirketinden David Emm, Android'in pazar payının artmasıyla bu tip sıkıntıların daha sık yaşanabileceğine dikkat çekiyor.

Sayfa Yükleniyor...