Ankara’da çalıntı çek operasyonu

Firma çeklerinin üzerindeki bilgileri kimyasal madde kullanarak değiştiren, daha sonra çekleri dolandırıcılara sattıkları belirlenen 8 kişi gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı 15.03.2010 - 10:30

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Şube Büro Amirliği ekipleri, bazı kişilerin piyasayı düzenledikleri sahte çek ve faturalarda dolandırdıklarını tespit ederek konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Yapılan çalışmaların ardından düzenlenen operasyonda, Hacı Murat A, Faruk A, Estal Ö, Savaş S, Ramazan A, Burhan G, Halil B.S ve Çağatay A. gözaltına alındı.

Zanlılarla birlikte değişik firmalar adına düzenlenmiş çok sayıda sahte fatura, 100 adet çek ve bunları düzenlemekte kullanılan özel hazırlanmış düzenekler, bilgisayar, tarayıcı, yazıcı, kimyasal sıvılar ve farklı firmalara ait kaşeler ele geçirildi.

Gözaltına alınan kişilerin ifadeleri sonucunda suç şebekesinin hırsızlık sonucu çalınan firmalara ait çeklerin üzerindeki bilgileri özel kimyasal kullanarak sildikleri, daha sonra zanlılardan emekli bankacı Faruk A. tarafından ele geçirilen gerçek firma bilgilerini bu çeklerin üzerine bastıkları belirlendi.

Zanlılardan Hacı Murat A ve Ramazan A'nın iki ayrı yerdeki bürolarında elektronik düzenek ve kimyasal kullanılarak hazırlanan çekleri, dolandırıcılara tanesi 2000-2500 liradan sattıkları tespit edildi.

Gerçek çeklerin üzerine basılan farklı firmalara ait bilgilerle oluşturulan ''ikiz çekleri'' söz konusu suç şebekesinden satın alan dolandırıcıların ise bu çekleri kullanarak piyasadan mal satın aldığı öğrenildi.

Söz konusu suç şebekesinin aynı zamanda hazırladıkları kaşeler ile sahte fatura tanzim ettikleri de belirtildi.

Faturaların ise fatura değerlerinin yüzde 5'i karşılığında 3. kişilere satıldığı belirlendi. Söz konusu zanlılar emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...