Anonymous'ta gruplaşma sinyalleri

Anonymous, bazılarının “eğitim amaçlı” olduğunu ileri sürdüğü Linux temelli Ubuntu’ya dayanan işletim sistemini hayata geçirdi.

15.03.2012 - 17:30

Anonymous'ta gruplaşma sinyalleri

Anonymous OS Live adındaki işletim sistemi, Sourceforge sitesinden bedava indirilebiliyor. Sitede yayımlanan bir açıklamaya göre, Linux’un Ubuntu versiyonuna dayanan işletim sistemi, “eğitim amaçlı” ve aynı zamanda “internet sitelerinin güvenliğini kontrol etmek için” kullanılabiliyor.


İşletim sistemini yazan yazılım ekibi, bir Tumblr sayfası hazırlayarak, Anonymous OS live hakkındaki gelişmeleri ve güncellemeleri sunmaya başladı. Yazılım ekibi, işletim sisteminin şu ana kadar beş bin civarında indirildiğini açıkladı.

ARKASINDA KİM VAR?
Anonymous OS’nin arkasında kimin olduğu kesin olarak bilinmiyor. Bazı analistler, merkezi bir hiyerarşi sistemi bulunmayan Anonymous küresel siber korsanlık grubunda ayrı bir grubun çıktığını ve kendi işletim sistemlerini hayata geçirmiş olabileceklerini ifade etti. Kısaca, işletim sisteminin, Anonymous grubunun tüm üyeleri tarafından benimsenip benimsenmediği kesin değil.

Bu iddiaların üzerine, Anonymous’un bugün Twitter’dan attığı bir mesaj iyice kafaları karıştırdı. Tweet’de, “Anonymous OS’yi kullanmayın. Bu işletim sistemi hakkında hiçbir şey bilmiyoruz ve kefil olamayız” ifadesi kullanıldı.

Bugün @Anonops adlı kullanıcının attığı bir diğer tweet’de ise “işletim sisteminin sahte olduğu ve truva atlarıyla kaynadığı” uyarısı yapıldı.

“UYARILARA KULAK ASMAYIN”
Twitter üzerinden yapılan uyarıların ardından, işletim sisteminin arkasında olan Anonymous üyeleri, endişleri gidermeye yönelik açıklamalar yaptı. Twitter’dan yayımlanan bir mesajda, “Linux ve açık kaynak dünyasındaki herkes, işletim sisteminde bir virüs yok... Eğer Anonymous OS’nin truva atlarıyla dolu olduğuna veya siber korsanlar ile kanun güçlerine arka kapı sağladığına inanıyorsanız, lütfen indirmeyin! Ancak Linux’un tehlikeli ve truva atı bulundurduğu yönünde dünyayı kandırmayın” denildi.

Konuyu takip eden kaynaklar, Anonymous OS’nin şu ana kadar 21 binin üzerinde indirildiğini belirtti. İşletim sistemini yayınlayan ekip, “Anonymous OS Live’ın internet sitelerine saldırı düzenlenmek adına kullanılmaması gerektiğini, yasa dışı faaliyetlerden kendilerinin sorunlu olacağını” ifade etti.

Anonymous OS Live hakkındaki gelişme ve güncellemeleri takip etmek için:

http://anonymous-os.tumblr.com/

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...