Apple ve Foursquare işbirliği için görüşüyor

Harita uygulamasıyla kullanıcılarından büyük tepki gören Apple ve internet üzerinden yer bildirimi ve harita için kullanılan Foursquare şirketiyle görüşmelere başladı.

18.12.2012 - 16:13

Apple ve Foursquare işbirliği için görüşüyor

Konuya yakın kaynakların Wall Street Journal gazetesine verdiği bilgiye göre iki şirket Google’ın harita uygulamasına karşı durmak için güç birliğine gidecek.

Son birkaç haftadır devam eden görüşmelere Apple’ın Başkan Yardımcısı Eddy Cue de katılıyor ve Apple’ın iPhone ve iPad’leri yerel hizmetlerle daha fazla bütünleştirme planlarının son işareti olarak kabul ediliyor.

POPÜLER BİR CEP TELEFONU UYGULAMASI
New York merkezli Foursquare şirketiyle görüşmeler Apple’ın harita uygulamasının kullanıcılarından sert eleştiriler almasından sonra başladı.

Foursquare şirketinin cep telefonları için geliştirdiği harita uygulaması şehirlerde gidilecek yerlerin bulunmasına yardımcı olan harita hizmeti sunarken, aynı zamanda kullanıcıların gittikleri lokanta ya da benzeri yerleri bildirmelerini de sağlıyor. 

Şirketin uygulaması aynı zamanda kullanıcıların katkılarıyla popüler yerler ve gidilmesi gereken bar ya da lokantalara yönelik ipuçları da veriyor. 

KULLANICILARINDAN TEPKİ GÖRMÜŞTÜ
Foursquare’ın bu özelliğinin Apple’ın harita uygulamasına katkı sağlaması bekleniyor.

Diğer yandan yerel veri sağlayıcılarla yapılan görüşmeler Apple için büyük bir değişime işaret ediyor. iPhone üreticisi şirket yıllardır cep telefonu ve mobil cihazlarındaki harita sistemleri için Google verisinden faydalanıyor.

Geçen yıl hayatını kaybetmeden önce Apple’ın kurucusu ve efsanevi CEO’su Steve Jobs’ın Apple’ın yerel aramalarda Google ile başbaşa gidebilecek güçte olduğunu söylediği belirtiliyor.

Apple ürünlerinde haritalar ve konuşarak komut verilen Siri özelliği yerel aramalar konusunda faydalanılacak uygulamalar arasında.

COOK ÖZÜR DİLEDİ
Ancak bu güz kullanıcılarla buluşan Apple Maps’e büyük tepki ve eleştiri gelince Apple CEO’su Tim Cook, kullanıcılarında özür dilemişti. Siri için kötü eleştiriler gelmeye devam ediyor.

Foursquare için Apple ile yapılacak anlaşma şirketin popülerliği açısından büyük önem taşıyor.

Devamını cnbce.com'da okuyun.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...