Ara Güler'e 'Vermeil Madalyası' verilecek

Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe, ''Fransa'da Türkiye Mevsimi'' etkinlikleri kapsamında fotoğraf sanatçısı Ara Güler'e 8 Eylülde ''Vermeil Madalyası'' takdim edecek.

Anadolu Ajansı 04.09.2009 - 08:46

Ara Güler'e 'Vermeil Madalyası' verilecek

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'ndan (İKSV) yapılan açıklamaya göre, Türkiye ve Fransa'nın Dışişleri, Kültür ve Turizm bakanlıklarının himayelerinde, İKSV ve CulturesFrance'ın işbirliğiyle gerçekleştirilen ''Fransa'da Türkiye Mevsimi'', 1 Temmuzdan bu yana Paris, Marsilya, Lille, Lyon, Strasbourg ve Bordeaux gibi şehirler başta olmak üzere Fransa'nın dört bir yanında devam ediyor.


''Fransa'da Türkiye Mevsimi'' kapsamında, dünyanın en prestijli fotoğraf kurumlarından biri olan Maison Europeenne de la Photographie, fotoğraf sanatçısı Ara Güler onuruna kapsamlı bir retrospektif sergi düzenleyecek.

Ara Güler'in 9 Eylül Çarşamba günü açılacak ''1950'li ve 1960'lı yıllarda İstanbul Fotoğrafları/Photographies d'Istanbul des annees 1950/1960'' başlıklı retrospektif sergisi, 11 Ekime kadar gezilebilecek.

Serginin 8 Eylül Salı akşamı düzenlenecek açılış töreninde, Ara Güler için özel olarak hazırlanan katalogun tanıtımının ardından sanatçıya Paris Belediye Başkanı Delanoe ''Vermeil Madalyası''nı takdim edecek.

ETKİNLİKLER
''Fransa'da Türkiye Mevsimi'', Eylül ayı boyunca Fransa'nın çeşitli şehirlerinde gerçekleşecek etkinliklerle sürecek.

İslam Kültürleri Enstitüsü'nde 10-19 Eylül tarihleri arasında özel ramazan programı düzenlenecek. Etkinlik, Baba Zula'nın konseri ve Semaver Kumpanya'nın gösterisiyle başlayacak. Ramazan programı, 19 Eylülde Chatelet Tiyatrosu'nda, aralarında Sezen Aksu, İlhan Erşahin ve Arto Tunçboyacıyan'ın da yer aldığı birçok sanatçının sahne alacağı özel bir konserle sona erecek.

ORHAN PAMUK'A DA VERİLECEK
Ekim ayında da Paris'in ünlü Odeon Tiyatrosu'nda düzenlenecek edebiyat buluşmasının onur konuğu olan Orhan Pamuk'a ''Vermeil Madalyası'' verilecek.

Paris'in ünlü sergi mekanı Grand Palais'de ise ''Fransa'da Türkiye Mevsimi'' sergiler direktörü, Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer koordinasyonunda düzenlenecek ''Bizans'tan İstanbul'a: İki Kıtanın Limanı'' başlıklı bir sergi açılacak. Her iki ülkenin cumhurbaşkanlarının katılımıyla 8 Ekim tarihinde açılacak sergi, İstanbul'un tarih öncesi çağlardan günümüze uzanan tarih ve kültürünü ele alacak.

Türkiye'nin kültür-sanat alanındaki enerjisini, yaratıcılığını ve çeşitliliğini Fransız toplumuna tanıtmayı hedefleyen etkinlikler, 31 Mart 2010'a kadar devam edecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...