Arınç: Akil insanlar 62 kişi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yarın akşam Dolmabahçe Sarayı'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek akil insanlar komisyonunun 62 kişiden oluşacağını ve 1 ay çalışacaklarını söyledi.

Haberler 03.04.2013 - 12:54

Arınç: Akil insanlar 62 kişi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Serpil Timuray ve yönetim kurulu üyelerinin kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın Dolmabahçe'de ''akil insanların'' katılımıyla bir toplantı gerçekleştireceği hatırlatılarak, ''Pek çok liste yayımlandı. Bu kamuoyuna yansıyan isimler midir yoksa sürpriz isimlerle karşılaşabilir miyiz?'' sorusuna Arınç, ''Doğrudur. Biz dün akşam da bir toplantı yaptık. Kendilerinden teyit alınan, bizzat kendi istekleriyle veya Sayın Başbakanımızın ve arkadaşlarımızın her kanaldan teklif ettiği ve kabul edildiği zannediyorum 62 isimle akil insanlar heyeti teşekkül etti'' yanıtını verdi.

Heyettekilerin isimlerini bildiğini ancak burada açıklamayacağını ifade eden Arınç, ''Bunlar 'de sevilen, tanınan, diyaloğa açık ister sanatçı olarak ister politikacı kimliği ile isterse iş adamı veya sivil toplum kuruluşlarının ve düşünce kuruluşlarında yönetici veya uzman olarak çalışan arkadaşlarımızdan teşekkül ediyor. Sayın Başbakanımız titiz bir çalışmayla bu listeyi hazırladı'' diye konuştu.

Bazı isimler konusunda kendilerinin de katkı verdiğini söyleyen Arınç, yarın Başbakan Erdoğan ile bu belirlenen isimlerin İstanbul'daki Dolmabahçe Ofisi'nde toplantı yapacağını, toplantıya kendisinin de katılacağını söyledi. Arınç, şunları kaydetti:

''Orada 'nin geldiği noktayı, çözüm sürecini, başını, ortasını, sonunu ve kendilerinden rica ettiğimiz, beklediğimiz katkıları zannediyorum Sayın Başbakanımız bu değerli insanlara sunmuş olacak. Ondan sonra da mümkünse bir aylık bir çalışmayla Türkiye'nin tüm bölgelerinde çözüm sürecini tanıtıcı ve halkımızın bu süreç konusunda bilgilendirilmesini, aydınlatılmasını amaçlayan bir çalışmayı yapacaklar. Bunun Türkiye için çok faydalı ve yararlı olacağını düşünüyorum ve şimdiden o arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.

Gruplandırıldılar, Türkiye'nin 7 bölgesinde çalışma grupları teşkil edildi. Bunlara bir başkan, bir başkanvekili, bir sözcü tayin edildi. Arkadaşlarımızın çalışmaları için de her türlü imkanların bölgeler, valilikler ve diğer kurumlar tarafından karşılanabileceği ifade edildi. Saydıklarımın dışında belki diğer detayları Sayın Başbakanımız ayrıca açıklamak durumunda olabilir. Bunları hükümetin tayin ettiği veya Sayın Başbakanımızın bizzat görevlendirdiği insanlar olarak görmemek lazım. Bunların hepsi Türkiye'de kişilikleri itibarıyla saygın insanlardır. Ortak paydaları demokrasidir, ortak paydaları özgürlüklerdir, ortak paydaları Türkiye'nin terörden kurtarılması ve bir an önce huzura ve sükunete kavuşması için onlarla el birliği, işbirliği, gönül birliği yapılmasıdır. Arkadaşlarımızın çalışmalarının Türkiye için yararlı olacağını düşünüyorum.''

Yüzlerce insanı böyle bir şemaya dahil etmenin veya bölgelere göndermenin mümkün olamayacağını ifade eden Arınç, ''Her biri başkan olsun olmasın kişiliği itibarıyla her birisi çok değerli insanlardır, ben böyle inanıyorum. İsimleri gördüğüm zaman da gerçekten bu kişilerin Türkiye'ye bugüne kadar yaptıkları katkıların böyle bir görevle daha güçlü, daha fazlasıyla yapacaklarına da inandım'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...