Arınç bedelliye sıcak bakıyor ya Koşaner?

Bedelli askerliğe sıcak baktığını ancak Genelkurmay Başkanlığı'nın aksi yönde görüş bildirdiğini belirten Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Org. Işık Koşaner'in seleflerinden farklı düşünebileceğini söyledi.

Haberler 25.08.2010 - 21:52

Arınç bedelliye sıcak bakıyor ya Koşaner?

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bir radyo programında, ağırlıklı olarak 'PKK ile diyalog' konusunda açıklamalarda bulundu.

Arınç bir soru üzerine, sıcak baktığını ifade ettiği bedelli askerlikte, 27 Ağustos Cuma günü görevi devralacak olan Orgeneral Işık Koşaner'in düşüncelerini önemli olacağını söyledi.

Arınç, ''Ben bedelli askerliğe sıcak bakıyorum. Bu bir ayrıcalık değil. Bu dünyanın her yerinde olan bir şey. Olması da gerekir. 800 bin kişilik büyük bir ordumuz var. Bunların içerisinde de farklı askerlik sistemi var.

İhtiyaç olursa, gerek de duyulursa bence bedelli askerlik geçmişte olduğu gibi yine olabilir. Ancak bu konularda Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı aracılığıyla 'benim asker ihtiyacım şudur. Bu ihtiyacımı karşılamam için bedelli askerlik olmaması gerekir' diye haber veriyor. Bakanlık bunu Hükümete bildirdiğinde biz bedelli askerliği düşünemiyoruz. Bu gereklilik ne zaman ortadan kalkar onu bugünden söyleyemem.

Şimdi yeni bir Genelkurmay Başkanımız geliyor, belki onun fikirleri, düşünceleri geçmişteki seleflerinden farklı olabilir. Milli savunmanın asker ihtiyacı ve askeri gereklilik noktasındaki düşünceleri bizim için önemlidir. O düşüncelerde bedelli askerlik lehine bir yumuşama olursa ben şahsen bunun gerçekleşmesinden sevinç duyarım.''

"PKK İLE DİYALOG"
Arınç, ''Terörle mücadele eden bir hükümetin terör örgütünü temsil eden kişilerle konuşması, görüşmesi, pazarlık yapması ne akla, ne mantığa uygun bir şey değil'' dedi.

Bir gazetecinin, ''MHP'nin, 'terör örgütü ile pazarlık' iddialarına ilişkin neler söyleyeceksiniz?'' sorusu üzerine Arınç, şunları kaydetti:

''Bu tartışmanın sürgit devam etmesi çok yanlış. Bu konuyla ilgili cevaplar verildi. İddiayı atan kişi dağ başında bir eşkıya. 'Devletle pazarlık yapıldı' diyor. Onun sözüne bakarak ve inanarak bir kısım siyasetçilerin 'Hükümet böyle bir pazarlık yaptı' demesi ve o eşkıyaya inanarak bu sözü söylemesi daha büyük bir yanlış. Başbakanımız da biz de 'Terör örgütüyle ve bu örgütün liderleriyle hiçbir şekilde konuşmadık, konuşmayız ve konuşmayacağız' diyoruz. Ona inananların bizim sözümüze inanmaması çok daha büyük yanlış. Yanlışlıklar içinde yüzüyoruz. Terörle mücadele eden bir hükümetin terör örgütünü temsil eden kişilerle konuşması, görüşmesi, pazarlık yapması ne akla, ne mantığa uygun bir şey değil.''

Bu konuda zamanlamaya dikkat edilmesi gerektiğini de ifade eden Arınç, ''Bu ne zaman ortaya çıktı? Halk oylamasına giderken. Halk oylamasını etkilemek amacıyla ortaya atılan bir iddia olarak da bunu düşünebiliriz. Çünkü o eşkıyanın, o terör örgütünde liderlik pozisyonunda olan kişinin sadece kendi çıkarlarını düşündüğünü bilmeliyiz. Devletle pazarlık, hükümetle pazarlık... Bunlar nasıl yapılmış, nerede yapılmış, kim yapmış, bunları söylemiyor. Sadece bir şey ortaya atıyor'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...