Askeri uçak eğitimde düştü: 1 pilot şehit

Konya'da düşen askeri bir eğitim uçağının yardımına köylüler koştu. Uçaktaki pilotlardan biri şehit oldu, diğer pilot hastaneye kaldırıldı.

17.03.2009 - 15:39

Askeri uçak eğitimde düştü: 1 pilot şehit

Konya 3. Ana Jet Hava Üssü'nden kalkan F-4 eğitim uçağı, saat 14.45'te eğitim uçuşu esnasında, Altınekin ilçesine bağlı Ayışığı köyünün yakınında düştü.

Uçağın düşmesiyle yangın çıktı. İlk olarak köylülerin yardıma koştuğu enkazda Pilot Üsteğmen Murat Türkmen şehit oldu. Pilot Yüzbaşı Uğur Aydın ise fırlatma koltuğunu kullanarak paraşütle inmeyi başardı.

Kazadan yaralı kurtulan pilot, enkaz bölgesine ulaşan askeri bir helikopterle Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Daha sonra Hava Hastanesi'ne sevk edilen Aydın'ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Görgü tanığı Celal Koyuncu, kazanın nasıl meydana geldiğini anlattı:

"İki uçak havada manevra yapıyordu. Uçakların dalış yaptığı sırada birisi aniden yere çakıldı. Yere çakılan uçaktan alevler çıktı. Bu sırada uçak düşmeden bir pilotun son anda atladığını gördüm. Sonradan öğrendim ki birisi hastaneye kaldırılmış."

Ayışığı Köyü Muhtarı Mehmet Yalçın da şu bilgileri verdi:

"Uçak köyün 1 kilometre yakınına düştü. Düşme sonucu enkaz alevler içindeydi. Biz enkaza ulaştığımızda pilotlardan biri ayaktaydı. Bilinci açık sağlık durumu gayet iyiydi. Bize durumunun iyi olduğunu söyledi. Diğer pilota baktık. O kanlar içinde yerde yatıyordu. Daha sonra askeri bir helikopter gelerek yaralı pilotu götürdü."

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA
Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, F-4 savaş savaş uçağının düşmesinin nedeninin kaza kırım heyeti incelemesi sonucunda açıklığa kavuşacağını bildirdi. Açıklamada, ''Şehidimize Allah'tan rahmet, değerli ailesi, silah arkadaşları ve Yüce Milletimize başsağlığı, yaralı personelimize acil şifalar dileriz'' denildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...