Asliye Mahkemesi kararı verdi, Sulh Ceza Hakimliği yok saydı

İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi 14 Aralık soruşturmasında tutuklanan ve aralarında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile eski polisler Ömer Köse, Yurt Atayün ve Ali Fuat Yılmazer'in de bulunduğu 75 sanığın tahliyesine karar verdi. Bu karar Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından geçersiz sayıldı. Gerekçe ise kararın usulsüz, mahkemenin yetkisiz olması.

Haberler - NTV Haber 26.04.2015 - 15:45

Asliye Mahkemesi kararı verdi, Sulh Ceza Hakimliği yok saydı

İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi 14 Aralık soruşturmasında tutuklanan Ömer Köse, Yurt Atayün ve Ali Fuat Yılmazer'in tahliyesine karar verdi.

Tahliye kararı verilenler arasında "terör örgütü kurmak ve yönetmek" iddiasıyla tutuklu bulunan Samanyolu Grup Başkanı Hidayet Karaca da bulunuyor.

Kararda tutukluların halen bulundukları Silivri Cezaevi'nden derhal salıverilmeleri için müzekkere yazılması da yer aldı.

Ancak İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği, tahliye kararını veren 32. Asliye Ceza Hakimliği'nin yetkisiz olduğu gerekçesiyle verilen tahliye kararlarının geçersiz olduğunu belirtti.

Geçersiz olma gerekçesi ise İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği reddi hakkim kararının usul ve yasaya uygun olmaması olarak gösterildi.

Mahkemeye göre "usulsüz" olan bir kararla yetkilendirilen 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin kararı da geçersiz. 10. Sulh Ceza Mahkemesi ayrıca Silivri Cezaevi'nin bağlı olduğu Bakırköy Savcılığı'na bir yazı yazarak tahliyelerin gerçekleştirilmesini de istedi.

İSTANBUL BAŞSAVCISI'NDAN AÇIKLAMA

Konuyla ilişkin İstanbul Başsavcısı Hadi Salihoğlu'ndan da bir açıklama geldi.

Salihoğlu yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin soruşturma dosyalarını temin etmeden ve incelemeden başsavcılığa göndermediği kararlarla "Paralale Yapı" soruşturmaları kapsamında tutuklu bulunan şüphelilerin tahliyesine karar verdiğini, başsavcılığın da bu karara itiraz ettiğini söyledi.

Salihoğlu ayrıca tahliye taleplerinin görevli ve yetkili mahkemesinin sulh ceza hakimlikleri olduğunu da belirtti.

Sanıklar "yasadışı dinleme", "siyasal askeri casusluk" ve  "silahlı terör örgütü"ne üye olma suçlamalarıyla tutuklanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...