İçişleri Bakanı Beşir Atalay, DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan'ın soru önergesini yanıtladı.

Önergenin konusu 12 Nisan'da Van'ın Muradiye ilçesinde polis ve gösterilerde taş atan çocuklar arasındaki dostluk maçının adıyla çelişen bir şekilde sonuçlanmasıydı.

DTP'li Kurtulan'ın iddiasına göre çocuklar pas isterken aralarında Kürtçe konuştukları için maç yaptıkları polisler tarafından tartaklanmıştı. Ancak polisler çocukların kendilerine Kürtçe küfür ettiklerini iddia ediyordu.

İçişleri Bakanı Atalay, önergeye yanıtında olayın Kürtçe konuşmayla ilgisi olmadığını vurguladı.

Atalay, şunları söyledi: “Meydana gelen tartışma olayı, oynanan maçın heyecanı ve stresinden kaynaklanmıştır. Bölge hassasiyetlerini bilen emniyet personelinin, Kürtçe konuşmayı engellemeye çalışması veya böyle bir talimat vermesi söz konusu değildir. Konu ile ilgili adli ve idari soruşturma devam etmektedir. Bu olayla ilgili açığa alınan herhangi bir polis memuru bulunmamaktadır. Muradiye İlçe Emniyet Müdürlüğü’nce olaydan sonra tarafların şikayetlerinden vazgeçmeleri hususunda herhangi bir girişimde bulunulmadığı gibi üst rütbeli personelce gençlerin ailelerine yanlış anlamaların giderilmesi için çeşitli ziyaretler yapılmıştır.”

12 Nisan'daki dostluk maçının bu görüntülerle sonuçlanması nedeniyle iki hafta sonra bir telafi maçı oynanmıştı.

Bu kez gerçekten bir dostluk maçı havasında geçen karşılaşma sonunda hep birlikte baklava keyfi yapılmıştı.