Atalay: Kıbrıs müzakerelerini etkilemez

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AİHM’in Türkiye’ye verdiği 90 milyon Euro’luk tazminat kararının Kıbrıs müzakerelerini etkilemeyeceğini söyledi.

Atalay: Kıbrıs müzakerelerini etkilemez

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Türkiye hakkında verdiği tazminat kararını değerlendirdi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararının Kıbrıs'ta süren müzakere sürecini etkilemeyeceğini söyledi.

Atalay, "Dün Dışişleri Bakanımız bir açıklama yaparak 'bizim için yok hükmündedir' dedi. Ben de ona katılıyorum" diye konuştu.

Müzakerelerin devam ettiğini belirten Atalay, şöyle konuştu:

"Müzakere sürecinin iyi yürümesi çin biz büyük gayret gösteriyoruz. Biliyorsunuz uluslararası camia da destek veriyor. Bu ayın 20, 21'inde Amerikan Başkan Yardımcısı Biden Kıbrıs'a gidecek. Tabii onun ziyaretini de önemli görüyoruz. Amerika'nın Kıbrıs sorununa eğilmesi olarak görüyoruz. Belki bu sürede o tarihten önce bizim de yapacağımız çalışmalar olacak. Belki Dışışleri Bakanımızın bu arada Kıbrıs'a ziyareti olacak, KKTC'ye olabilir. O kesinleşmedi ama böyle bir ileri ciddi bir çalışma var Kıbrıs konusunda. İnşallah bu defa biraz daha hızlı yürüyor gibi görünüyor. Ben bu defa umutluyum. Uluslararası camianın baskısı önemli. Genelde uluslararası camia, AB'nin de bu konuda bir tutumu var. İşte BM; zaten süreci yürüten onlar. ABD'nin böyle bir özel ilgi göstermesi, İngiltere'nin... Genelde böyle bir atmosfer var. Sanki bu defa olabilir gibi. Bir de biliyorsunuz müzakereciler ülkeleri ziyaret etti. Rum kesimi müzakerecisi bize geldi, bizimki Atina'ya gitti. Birazcık ilişkileri yumuşatan şeyler bunlar."

Atalay, "AİHM kararı bu süreci olumsuz etkiler mi?" sorusuna, "Etkilemez herhalde. Biz sürece zarar verecek şeylerden, açıklamalardan da kaçınmak gerekir" derken, "Zamanlama açısından Türkiye'nin elini daraltmak için olabilir mi " sorusuna ise "Ben o konuda çok ileri şeyler söylemeyeyim. Dışişleri Bakanlığı bunlarda taraftır. Onların açıklamasını ben referans olarak alıyorum. O kadarla yetinmek istiyorum" karşılığını verdi.

AİHM, 1974'te yapılan Kıbrıs Barış Harekatı’yla ilgili olarak Türkiye'yi 90 milyon Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...