Atlantis Hubble'ı onarmaya gidecek

Hubble Uzay Teleskobu'nun onarım görevi 11 Mayıs Pazartesi TSİ 21.00'da Atlantis'in fırlatılmasıyla başlayacak.

11.05.2009 - 16:09

Atlantis Hubble'ı onarmaya gidecek

NASA'nın 19 yıldır uzay boşluğununen güzel fotoğraflarını Dünya'ya gönderen teleskobu Hubble'ın son onarım görevi uzay mekiği Atlantis'in fırlatılmasıyla başlayacak.

Üç yıldır ertelenen onarım görevinin bu kez gerçekleştirilmesinin önünde herhangi bir problem olmadığını belirten NASA yetkilileri, hava koşullarının da fırlatma için oldukça elverişli olduğunu açıkladı.

Pazar sabahı ABD'li meteoroloji yetkilileri fırlatmanın yapılacağı Cape Canaveral'de bulunan Kennedy Uzay Merkezi'nin hava durumu raporunda herhangi bir aksilik olmayacağını belirtti.

ABD yerel saati ile 11 Mayıs 2009 Pazartesi öğleden sonra saat 2'de (TSİ: 21.00) fırlatılacak olan uzay mekiği Atlantis, 7 astronot taşıyor. Astronotlar 19 yıldır kullanılan Hubble Uzay Teleskobu'nu 7 yıldan beri ilk defa kapsamlı bir bakım ve teknoloji güncellemesinden geçirecekler.

Son olarak, 2003 yılında Columbia faciasıyla biten bir görevle güncellenen Hubble'a, 5 ila 10 yıl boyunca yeni bir güncelleme yapılmasına ihtiyaç doğurmayacak bir bakım yapılacak ve yeni teknolojiler yerleştirilecek. Güncellemeler arasında yeni bataryalar, jiroskoplar kameralar ve diğer techizat bulunuyor.

11 gün sürecek görevde bir aksilik çıkması durumunda astronotları kurtarmak üzere uzay mekiği Endeavour da kalkışa hazır bir şekilde platformda tutuluyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...