Atom işlemcili 35 yeni tablet

Intel, 2011'de farklı firmaların Atom işlemci taşıyan 35 adet yeni tablet bilgisayar modeli piyasaya sürmeye hazırlandığını açıkladı.

09.12.2010 - 10:34

Atom işlemcili 35 yeni tablet

Intel firması, 2011’de kendi üretimi olan Atom işlemciyle çalışan 35 tablet bilgisayar modelinin daha piyasaya çıkacağını duyurdu.

Dünyanın en büyük işlemci üreticisi olan Intel’in CEO’su Paul Otellini, Atom işlemcili Moorestown platformunu taşıyacak 35 dokunmatik tabletin, 3 farklı işletim sistemi arasında paylaşıldığını belirtti.

Engadget sitesinde yer alan habere göre, Toshiba, Dell, Fujitsu sadece Windows 7 işletim sistemi kullanacakken, Lenovo ve Asus hem Windows 7 hem de Google Android’li modeller çıkarmayı planlıyor. Cisco, Avaya ve AT&T’nin tabletlerinde de Android kullanılacak. Acer ve WeTab’in Atom işlemcili tabletlerindeyse MeeGo işletim sistemi tercih edilecek.

Mobil cihaz işlemci pazarında başlarda yavaş hareket eden Intel, tabletlerle birlikte pazar payını arttırma gayretine girdi.

2011’de piyasayasa neredeyse ‘tablet yağdıracak’ olan firmalar, özellikle akıllı cep telefonlarında kullanılan işlemcileri tabletlerde de kullanma eğilimindeler. Intel, Nvidia, AMD, Qualcomm, ARM firmaları, hızla genişleyen akıllı telefon ve tablet bilgisayar pazarında söz sahibi olmak için kıyasıya rekabet ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...