Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda, adaleti simgeleyen Themis heykellerinin bulunduğu alanda toplanan yüze yakın avukata, Cumhuriyet Gazetesi’nin bugünkü sayısı dağıtıldı.

Gazetenin avukatlarından Bahri Belen, gazeteciler ile avukatların dayanıksız ithamlarla tutuklandığını ve bunun savunma örgütlerini susturma amacı taşıdığını söyledi.

Bununla ilgili hukuki mücadelelerini her yerde ve her zaman göstereceklerini aktaran Belen, "Çünkü bu hukuk mücadelesi aynı zamanda özgürlük mücadelesi ve demokrasi mücadelesi. Belki bu hukuk ve demokrasi mücadelesinin bütünleşmesi, genişlemesi, Türkiye'de özgürlükler açısından, gelişen baskı rejiminin belki de kendisini bir kere daha değerlendirip durumu değiştirme şansı elde etmesi açısından önemli olacaktır. Çünkü şu anda bizim elimizdekitek silah hukuk mücadelesidir" dedi.

Avukat Bahri Belen, hazırladıkları tutukluluğa itiraz dilekçesini nöbetçi hakimliğe sunacaklarını da ifade etti.

Cübbeli ve ellerinde Cumhuriyet Gazetesi bulunan avukatlar daha sonra adliyenin C Kapısı'ndan çıkarak, gazetenin bulunduğu Şişli'ye doğru yürüyüşe geçti. Avukatlar, yürüyüş sırasında slogan atmadı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik "PKK/KCK ve Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) operasyonu düzenlenmişti.

Aralarında gazetenin yöneticileri, yazarlar ve avukatların da bulunduğu 10 kişi "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına faaliyette bulunmak" suçundan tutuklanmıştı.