Astrolojik çalışmalarda geleceği tanımlamak için 3 ayrı öngörü yöntemi kullanırız. Bu üç yöntemi de kullandığımız zaman yöntemlerin eğrilerinin uyumlulukları ile başarı doğru orantılıdır. Geleneksel zaman eğrilerinde kullanılan 3 ana tanımlama vardır: Gün, ay, yıl. Bir burca göre yapılan günlük yorumlar, Ay’ın o gün hangi burçta olduğu, Dünya’ya uzaklığı, gelgit etkisi ve Ay’ın diğer gezegenler ile yapmış olduğu açılara göre değişkenlik gösterir.

Bunlar ciddiye alınarak yapıldıkları takdirde bile ancak genel kavramları ve gelecekte olabilecek, tek bir kişi için geçerli olmayan, geneli etkileyen olayları nitelendirebilirler. Yorumlara ulaşmak, bir insanın doğduğu andaki Güneş burcu, Yükselen burcu, Ay döngüsü konfigürasyonu ile mümkündür. Bunun haricinde doğum anındaki zaman tabloları ve horoskop ile de ilgilidir. Bu sebepten dolayı burca göre yapılan günlük yorumların gerçekleşme olasılığı değişkenlik gösterir. Elimizdeki istatistiksel verilere göre ortalama bir burca göre yapılan günlük yorum ancak 100 insandan 18’ini tanımlayabilir.

Astroloji disiplini, günlük yorumlarda Ay döngülerini ve Ay’ın açı değerlerini dikkate alırken, aylık yorumlarda ise Güneş ve Ay’ın gökyüzünde kavuştuğu günü, gezegenlerin ve ışıkların birbirleri ile açı değerlerini inceleyerek bir sonraki Güneş ile Ay buluşması denilen Yeni Ay’a kadar Ay’ın çekim etkisinin sebebiyet vereceği sosyal ve toplumsal şartlardaki istatistiksel değişimleri de göz önünde bulundurur. Aylık yorumda Yeni Ay'dan 14 gün sonra oluşan Dolunay’ın da etkisi önemli olduğu için, bir ay, Yeni Ay’dan Dolunay’a ve Dolunay’dan bir sonraki Yeni Ay’a kadar olmak üzere 2 parçalı incelenir.

Yorumlar istatistiksel olarak incelendiği takdirde 100 insandan 43’ünde Yeni Ay döneminin, diğer 43’ünde de Dolunay döneminin ağır bastığı doğruluk oranını görebiliriz. Bu çok yüksek bir orandır. Tabii ki, aylık yorumları okurken Yükselen burcunuzun döngüler içindeki önemi de göz ardı edilmemelidir. Bu sebepten dolayı aylık yorumlar Yükselen burcunuz ile birlikte okunduğunda daha faydalı olurlar.
http://www.astrologyanalyst.com