'Ayrılık'ta şiddete makas

İsrail ile ilişkilerde krize neden olan “Ayrılık” dizisinin 2. bölümünde şiddet sahnelerinin azaldığı görülürken, dizinin yapımcısı Selçuk Çobanoğlu, “Bazı sahneler çıkartıldı, hassas süzgeçten geçiriliyor. Buna saygılıyız” dedi.

'Ayrılık'ta şiddete makas

İsrail'in tepki gösterdiği TRT'de yayımlanan “Ayrılık” dizisinin 2. bölümü dün akşam yayınlandı. 2. bölümde ilk bölüme göre daha az şiddet sahneleri olması dikkatleri çekti. Yapımcı ekibin çektiği bazı sahnelerin yayınlanmadığı TRT denetimine takıldığı öne sürülüyor.

Bu arada, dizinin ikinci bölümünde "Bu dizideki olaylar ve kişiler hayal mahsulü olup gerçek olaylan ve kişilerle ilgisi yoktur" uyarısının yer alması dikkat çekti.

Dizinin yapımcısı Selçuk Çobanoğlu, NTV’nin sorularını yanıtladı.

Selçuk Çobanoğlu, şunları söyledi:

“Yapımcılar olarak dizi çeker ve kanala teslim ederiz. Ondan sonraki süreç kanalın tasarrufudur. Denetleme Kurulu herhangi bir sahneyi yayın ilkelerine uygun değilse çıkartabilir.

Bunu bir makas olarak değerlendirmek yerine, hangi sahnelerin çıkartılıp çıkarılmadığını kanala sormak daha mı uygun olur diye düşünüyorum. Bazı uygun olmayan tarafların çıkartıldığını biz de görüyoruz. Bunu doğal olarak karşılıyoruz. Birinci bölümdeki tartışmalı sahneler de çıkartılmıştı.

İsrail’in rolü olup olmadığını net olarak söyleyemem. İsrail’in bu tepkisinden çok önce biz 2. bölümü teslim ettik. Tepkiden önce düzenleme yapılmış olabilir.

Biz kaseti teslim ettikten 15 gün, bir ay sonra bu tepki oluştu.

İkinci bölümde de bazı bölümlerin çıkarıldığını gördük, bunun doğal bir süreç olduğunu düşünüyoruz.

Bunun bir aşk dizisi olduğunu, İsrail’in tepkisi için erken olduğunu söylüyorduk.

Bundan sonraki bölümlere bakıldığında haklı olduğumuz görülecektir. Ama dünyanın gözü önünde olan bu dizinin reytingini de merak etmek lazım.

Daha hassas bir süzgeçten geçirildiğini görüyorum, geçirilmesi de gerekir. Ama bizim bu süzgece uygun hareket etmemiz söz konusu değil. Biz bir aşk dizisi çekiyoruz, kan ve gözyaşı içindeki yeşeren bir aşk dizisini çekiyoruz. Çektiğimiz görüntüleri kanala teslim ediyoruz. Kanalın süzgeci nasıl çalışır, yayına hazır nasıl getirilir bilmiyorum. Ama saygıyla karşılıyoruz.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...