Aziz Kocaoğlu: Yeniden aday olabilirim

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yeniden aday olabileceğini söyledi. CHP'de İzmir adayının açıklanması bir sonraki Parti Meclisi toplantısına kaldı.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 16.01.2019 - 15:30

Aziz Kocaoğlu: Yeniden aday olabilirim

Son dakika haberi! 

CHP Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'dan yeniden adaylık sinyali geldi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, CHP'nin iktidarını sürdürdüğü en büyük kent olan İzmir'de yeniden belediye başkanlığı adaylığı sorumluluğundan kaçmayacağını açıkladı.

Kocaoğlu, Parti Meclisi toplantısı öncesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. Aziz Kocaoğlu, Kılıçdaroğlu ile Ankara'daki görüşmelerinin ardından yaptığı açıklamada, 1 Ekim'de bir basın toplantısıyla 31 Mart yerel seçimlerinde aday olmama kararını kamuoyu ile paylaştığını hatırlattı.

Açıklamayı seçimlerden 6 ay önce yaptığını vurgulayan Kocaoğlu, "Benim yerime aday gösterilecek arkadaşımızın bir an önce belirlenerek seçimlere kadar kentin her köşesine ulaşması, kendisini tanıtması ve projelerini anlatması gerektiğini düşünmüştüm. 6 ay, bu iş için ideal bir süreydi" ifadelerini kullandı.

Kocaoğlu, aradan 3,5 ay süre geçtiğine, ancak adayın henüz belirlenemediğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Aday açıklama takvimi geciktikçe ortaya çıkan tablonun Cumhuriyet Halk Partisi'ne ve dolayısıyla kentimize zarar verecek düzeye gelmesi, devletin tüm olanaklarıyla seçime hazırlanan iktidar partisinin 'bakanlık' yapmış İzmir adayını 27 Kasım'da açıklayıp çoktan yola koyulması ve bu tabloyla İzmir'de güç kaybı yaşayabileceğimiz gerçeği, beni ve partimize gönül vermiş milyonları endişeye düşürmektedir.

Sayın Genel Başkanımızla bugün yaptığım ve gayet olumlu geçen görüşmede bu kaygılarımı açıkça ifade ettim. Her zaman söylediğim gibi, önce devletim ve milletim, sonra partim için çalıştım. Hiçbir zaman gizli ajandam olmadı. Hiçbir zaman kişisel menfaat ve ikbal peşinde koşmadım.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidarını sürdürdüğü en büyük kent olan İzmir'de ortaya çıkan bu tablonun, adaylığımla ilgili tarihi bir sorumluluk yüklediğini ve bundan kaçmayacağımı Sayın Genel Başkanımızla paylaştım." 

TUNÇ SOYER'İN ADAYLIĞINA KARŞI

CHP’nin adeta kalesi olan İzmir için Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Seferhisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve milletvekili Tuncay Özkan’ın isimleri geçiyor.

Daha önceden yaptığı açıklamada aday olmayacağını dile getiren Kocaoğlu'nun Tunç Soyer'in adaylığına karşı olduğu biliniyor. Kocaoğlu'nun bu konuda Kılıçdaroğlu ile uzlaşma sağlayamadığı bu yüzden aday olacağını açıkladığı belirtiliyor.

İZMİR ADAYININ AÇIKLAMASI SONRAYA KALDI

Kocaoğlu'nun sürpriz çıkışı sonrasında İzmir adayının açıklanması bir sonraki Parti Meclisi toplantısına kaldı.

HEDEF OY ARTIRIMI

Kentte seçimlerin kazanılmasının ötesinde oyların daha da artırması hedeflendiği için titiz davranıldığı öğrenildi.

KOCAOĞLU'NUN KARARINA CHP'DEN İLK TEPKİ: BENİM İÇİN DE SÜRPRİZ OLDU (VİDEO/EKİM 2018)

Sayfa Yükleniyor...