Bakanlar Kurulu'nda yapılan değişikliğin ardından, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevini üstlenen Ali Babacan, görevi Nazım Ekren'den devraldı.

Başbakanlık Merkez Binada gerçekleştirilen devir teslim töreninde Nazım Ekren, yeni düzenlemeyle, Hazine'nin doğrudan, diğer bazı kurumların da ekonomi koordinasyonuna ilave edilmesiyle, ekonomi yönetiminin rolü ve fonksiyonunun kendini iyice hissettireceğini kaydetti.

Türkiye'nin imkan ve kaynaklarının bol olduğunu belirten Nazım Ekren, küresel kriz ortamında Türkiye'nin ulusal ekonomik güvenliğinin önemli olduğunu ifade etti.

Ali Babacan da Nazım Ekren'in değerli bir akademisyen olduğunu belirterek, kendisiyle AK Parti'nin kurulmasından önce çalışmaya başladıklarını kaydetti.

Nazım Ekren ile partinin ekonomi kurulu içinde de birlikte çalıştıklarını hatırlatan Babacan, ayrıca, Hazine'den sorumlu Devlet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı döneminde de Nazım Ekren'in katkısından faydalandığını kaydetti.

Türkiye'nin, küresel gelişmeler çerçevesinde, önünde zorlu bir süreç bulunduğunu vurgulayan Babacan, dünyanın, modern ekonomi tarihinin en çetin krizlerinden birini yaşadığını anlattı.

TOPLUMSAL İŞBİRLİĞİ YAKLAŞIMI
Olağanüstü bir dönemden geçtiklerini ifade eden Babacan, geniş kapsamlı bir işbirliğiyle, bu krizi en az hasarla atlatma amacında olduklarını bildirdi.

Küresel krizi en az hasarla atlatmada, toplumun tüm kesimleriyle yakın çalışmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Babacan, bu nedenle, ekonominin koordinasyonundan sorumlu olduğu süreçte ''toplumun tüm kesimlerini dinleme ağırlıklı bir çalışma'' hedeflediğini söyledi.

Konuşmaların ardından Nazım Ekren, Ali Babacan'a çiçek ve ''özel'' olarak nitelendirdiği bir hediye takdim etti.