Aylan bebeğin babasına insan kaçakçılığı suçlaması

Aylan bebek dahil 5 sığınmacının ölümüyle ilgili davada tutuksuz yargılanan 2 sanık, haklarındaki suçlamaları reddederek Aylan'ın babasını suçladı.

DHA 11.02.2016 - 16:28 | Son Güncelleme : 11.02.2016 - 16:33

Aylan bebeğin babasına insan kaçakçılığı suçlaması

Muğla'nın Bodrum ilçesinde geçen yıl kıyıya vuran cansız bedeniyle dünya gündemine oturan Aylan Kurdi'nin de aralarında bulunduğu 5 kişinin hayatını kaybettiği olayda Suriyeli 2 tutuklu sanığın yargılanmasına başlandı. 

35 yıl hapis istemiyle yargılanan tutuklu sanıklar Asem Alfrhad ile Muwafaka Alabash, insan kaçakçılığı yaptıklarına yönelik iddiaları reddetti.

Alfrhad "Beş aydır nedenini bilmediğimiz şekide cezaevindeyiz" diyerek Aylan'ın babası Abdullah Kurdi'yi suçladı.

Alfrhad, "Olayın asıl suçlusu bu işin asıl organizatörü Abdullah Kurdi ise şu anda televizyonlarda kahraman oldu ve yargılanmayı bırakın ifadesi bile alınmadı" dedi.

"ABDULLAH KURDİ'Yİ TANIMAYAN YOKTUR"

Diğer tutuklu sanık Muwafaka Alabash da ifadesinde, hasta oğlunun tedavisi için Avrupa'ya gitmek üzere Antakya'dan Bodruma geldiğini söyledi.

Yasadışı yollardan Avrupa'ya geçmek üzere Aylan'ın babası Abdullah Kurdi'yi bulduğunu belirten Alabash şu ifadeleri kullandı:

"Bodrum bölgesinde Abdullah Kurdi'yi tanımayan yoktur dediler. Bodrum'a geldiğimde Abdullah Kurdi'yi buldum. Herkes tanıyordu. Hemen buluştuk. Vatandaşlarından paraları topluyordu.

Bir gece kendisine yardımcı olmam halinde beni ücretsiz karşıya geçireceğini ve tekneyi kendisinin kullanacağını söyledi. Bunun üzerine sadece Türk organizatöre verilen paranın kefili olarak sadece yanlarında durdum. Olay gecesi, iki taksiye binip gittiler.

Ben ne tekneyi gördüm ne de bugüne kadar beş kuruş para aldım. Amacım sadece Avrupa'ya gidip çocuğumun hayatını kurtarmaktı. Bu işi yapan asıl organizatör paraları toplayan Abdullah Kurdi'dir. Cezaevine gittiğimdede yakalanan birçok kişi Abdullah Kurdi'nin organizatör olduğunu söyleyince şok oldum. Alfrhad'ın akrabalarını Kurdi aracılığı ile 8 bin dolar para toplayıp, kendisine verdiğini biliyorum. Başkada bir bilgim yok" dedi.

"TEKNEYİ ABDULLAH KURDİ KULLANIYORDU"

Faciadan sağ olarak kurtulan ve tanık olaraks dinmlenen Suriyeli Emin Haydar da ifadesinde, "Olay günü tekneye Abdullah Kurdi kullanıyordu. Fiber tekne olduğu için çoğumuzda can yeleği yoktu. Gece karanlığında gelen büyük bir dalga bizi devirdi. Tekne ters döndü. Ölenler can yelekleri olmadığı için boğularak yaşamlarını yitirdi" dedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

İfadelerin alınıp, tanıkların ve avukatların dinlenmesinin ardından mahkeme, iki sanığın Suriyeli olmaları, sabit adreslerinin bulunmaması ve kaçma şüpesi olmasını gözönünde bulundurarak tutukluluk hallerinin devamına karar verip, duruşmayı erteledi.

BABASI DA YARGILANIYOR

Geçen yıl eylül ayında, 2 yaşındaki Aylan Kurdi'nin de aralarında olduğu 14 Suriyeli bir botla Yunanistan'a gitmek üzere Bodrum'dan yola çıkmış, botun batması sonucu Aylan bebek, annesi, kız kardeşi ve 2 Suriyeli hayatını kaybetmişti. Davada botu kullandığı iddiasıyla Aylan bebeğin babası da yargılanıyor.

Sayfa Yükleniyor...