Türkiye'de madde ve alkol bağımlılığı yaş sınırı 14'e kadar indi, sayıda artış var; bu verilere rağmen bu çocuklarla ilgili merkez sayısında bir değişiklik yaşanmıyor. Bu iç karartıcı verilerin yanında, 3 merkezden birinin bulunduğu İzmir’de maddi yetersizlik nedeniyle hasta kabul edilemiyor.

7 yıl önce İzmir Valiliği, Ege Üniversitesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin işbirliğiyle kurulan merkezin, kurumlar arasında imzalanan protokol gereği, yemek, temizlik ve güvenlik hizmetleri İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne verildi. Diğer harcamalar ile yoksul bağımlıların masraflarının, İl Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından karşılanması kararlaştırıldı.

Ancak, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin merkeze yaptığı aylık 50 bin liralık katkı denetime takıldı. Sayıştay denetçileri tarafından yapılan incelemede, paranın amacı dışında kullanıldığı gerekçe gösterildi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne gönderilen yazıyla rehabilitasyon merkezine yapılan ödeminin durdurulması istendi. Bunun üzerine, Büyükşehir Belediyesi yılbaşında 50 bin liralık ödeneği kesti.

Temizlik, yemek ve güvenlik hizmetlerinin verilememesi üzerine çocuk ve ergen bağımlılara hizmet veren merkezin yataklı tedavi ünitesi kapatıldı. Merkezde kalanlardan birçoğu tedavileri tamamlanmadan taburcu edildi.

"BAŞARILI OLAMAYIZ"
EGEBAM Genel Müdürü Prof.Dr. Cahide Aydın, konuyla ilgili görüşlerini şöyle açıkladı: “Kurumun işleyiçi içerisinde çok farklı kurumlar olması, maddi katkıya gereksinim duyulması nedeniyle sistemde tıkanıklıklar oldu. Yataklı tedavi gereken bir hastaya ayaklı tedavide ısrar edersek başarılı olamayız” dedi.