Bahçeli Ani’de namaz kıldı

MHP lideri Bahçeli Ani Harabeleri’nde Cuma namazı kıldı.

Haberler 01.10.2010 - 14:49

Bahçeli Ani’de namaz kıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 2011 yılında yapılacak seçim çalışmalarının startını vermek üzere Kars'a geldi.

Beraberinde TBMM Başkanvekili ve MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı ve MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş ile kente gelen Bahçeli'yi, MHP İl Başkanı Oktay Aktaş, MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya, parti yöneticileri ve üyeleri karşıladı.

Kalabalık konvoy eşliğinde, konaklayacağı Grand Ani Otel'e geçen Bahçeli, burada bir süre dinlendikten sonra, Kars'a 45 kilometre uzaklıktaki Ani Harabeleri'ne hareket etti.

"Ya Allah Bismillah Allahuekber" sloganlarının atıldığı karşılama sırasında Mehteran ekibi de bir gösteri yaptı. Yaklaşık bir kilometrelik yolu yürüyerek Ani Harabeleri içerisinde bulunan ve Sultan Alparslan tarafından kiliseden camiye çevrilerek Fethiye ismi verilen alana gelen Bahçeli ve beraberindekiler, burada çok sayıda partili ve vatandaşla birlikte Cuma namazını kıldı.

Camiye giremeyen çok sayıda vatandaş Cuma namazını yoğun yağmur altında kılmak zorunda kaldı.

Kars'taki Ani Harabeleri içerisinde bulunan Fethiye Camii'nde Cuma Namazı kıldıktan sonra halka seslenen Bahçeli, vatan ve millet yolunda gösterilen her türlü fedakarlıkla iftihar ettiğini söyledi. Ani Harabeleri'nde gösterilen coşkunun yollarını aydınlatacağını kaydeden MHP lideri, Türk milletinin dimdik ayakta durmasının düşmana korku salacağını dile getirdi.

Selçuklu Sultanı Alparslan tarafından Bizans İmparatorluğu elinden 1064'de alınan Ani Kalesi'nin Türk milletinin bu topraklarda yaşama sevdasının önünü açtığını anımsatan Bahçeli, "Bu zafer Malazgirt'in müjdesini verdi. Bugün bu muhteşem zaferin müjdesini veriyoruz. Hiçbir gücün ve niyetin sahip olduğumuz kudretle başa çıkamayacağını göstermek için buradayız. Anadolu'nun kolay vatan olmadığı aşılan meşakkatlerden bellidir. Doğunun batıya karşı diklenişinin ve belki de ilk hamlesi Anadolu'nun vatan olmasıdır.

Kıtaların kesişmesi, yolların burada toplanması, göçlerin geçiş güzergahının burada şekillenmesi, Türk-İslam aleminin savunma hattının burada olması Anadolu havzasının önemini daha da artırmıştır. Anadolu'nun vatanlaştırılmasında kimseden icazet almadık, himmete müracaat etmedik, aman dilemedik. Kan döktük, can verdik, yetim kaldık, gazi olduk ve bir çakıl taşının dahi pazarlık yapılamayacağını asırlar öncesinden ilan ettik. Burasını kader bildik, yurt yaptık. Vatanın her karışını ve her insanını aziz bildik. Üzerimizde hesabı olanlara, amacına ulaşamayanlara gün gelir çağdaşlık, özgürlük ve demokratikleşme adına masalarda teslim etmek için Anadolu'yu vatan yapmadık.

Bin yılda oluşmuş harcı birileri ayrıştırsın diyerek, bizi geldiğimiz yere geri göndermeleri için burayı vatan yapmadık. Vatanı fantezi görenlere, milleti parçalanmış olarak görmeyi hayal edenlere diyeceğim şudur: Türk milleti, milli kimliği etrafında tesadüfen toplanmış, ülküsü, hedefi olmayan bir yığın değildir. Milletimiz alt kültürlerin ve etnik kimliklerin geçici işbirliğiyle olmuşmuş suni bir millet değildir. Bunu bilmeyen, göremeyen, anlamayan kim varsa bilsin ki karşısında MHP vardır ve olmaya da devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Bahçeli Türk milletinin Anadolu'ya ruh ve namus verdiğini, gözyaşı akıttığını, bunun yanı sıra horon tepip zeybek oynadığını halay çekerek, ağıtlar yakarak, şalvarıyla, başörtüsüyle, telli duvaklı gelinleriyle vatan yaptığını belirtti.

Sayfa Yükleniyor...