MHP lideri Devlet Bahçeli, İSO Meclis Toplantısı'na katıldı. Burada bir konuşma yapan Bahçeli, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açtığı tazminat davalarına ilişkin bir soru üzerine esprili bir şekilde, ''Sayın Başbakan'ın açmış olduğu çok sayıda tazminat davaları var. Bunu sürekli hale getirmiş. Daha kolay bir yol tavsiye ediyorum. Meclis Başkanı da kendi partisinden. Bütün maaşlarıma el koysunlar'' dedi.

"ŞUUR KAYBI İÇİNDE"
Bir gazetecinin ''Hüseyin Çelik, 'Bahçeli istese de istemese de PKK'nın safında yer alıyor' dedi. Ne düşünüyorsunuz'' şeklindeki sorusuna, ''Hüseyin Çelik Beyin ciddiye alınacak bir tarafı yok. O şuur kaybı içinde'' yanıtını verdi.

BALYOZ DAVASI
''Balyoz davasına'' ilişkin bir soru üzerine ise Bahçeli, dava sebebiyle çok sayıda emekli ve muvazzaf subay hakkında yakalama kararı çıkarıldığını, davaya hukuki yönden kimsenin herhangi bir söz söyleme hakkı olmadığını, sonuçlarını sabırla beklemek gerektiğini söyledi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, bu konuda iki noktaya dikkati çekmekte yarar olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Bir tanesi, muvazzaf subaylar açısından geçerli olanıdır. 1-4 Ağustos arasında Yüksek Askeri Şura toplantısı var. Burada terfi ve atamalarda bu tür yakalama kararlarının olumsuz sonuçları olabilir ve ilerde kişinin özlük haklarında kayıplara vesile olabilir. Onun için bunlara dikkat etmek lazım.

İkinci olarak da terörle açık mücadele içinde bulunan ve son günlerde artan teröre karşı komuta seviyesinde görev üstlenen, Gedikpaşa'ya gittiği zaman yanında gerekli brifingi alan bir komutanı yakalama emriyle bir suçlamanın altına aldığınız takdirde, askerin terörle mücadelesinin ne şekilde gelişeceği konusunda herkesin bir endişesi olabilir. Terörle mücadeleyi zaafa uğratacak her türlü yanlıştan herkes kurtulmalıdır'' şeklinde konuştu.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ
MHP lideri, anayasa değişikliği tartışmalarına ilişkin de, ''Önümüzdeki dönemde seçimden sonra olgunlaşmış, daha rahatlamış, gerilimi aşağıya düşürmüş, daha soğukkanlı düşünülebilen bir ortamda anayasa üzerinde ister yenilik, ister değişiklik ne yapmaya kim talip oluyorsa MHP o talebi karşılamaya hazırdır'' dedi.