Bahçeli: Türkiye Madrid'de istediğini aldı

MHP lideri Bahçeli, Madrid'deki mutabakat için "Türkiye istediğini almıştır" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 29.06.2022 - 17:34 | Son Güncelleme : 29.06.2022 - 17:51

Bahçeli: Türkiye Madrid'de istediğini aldı

İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılan NATO Zirvesi kapsamında, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, İsveç Başbakanı Andersson ve NATO Genel Sekreteri Stoltenber  bir araya geldi.

Dörtlü zirveden mutabakat çıktı. Üç ülke 10 maddelik memorandum imzaladı. Buna göre; , Finlandiya ve İsveç terör örgütlerinin faaliyetlerini engellemek için işbirliğini artıracak.

Karara ilişkin MHP Genel Başkanı bir açıklama yaptı. Dışişleri bakanları tarafından imzalanan metnin için milli bir başarı olduğunu söyleyen Bahçeli, "Madrid’de gerçekleşen dörtlü zirvede ’nin güvenlik endişeleri giderilmiş; haklı tezleri, meşru teklifleri, terörle mücadele kararlılığı tasdik ve tescil edilmiştir" dedi.

"TARİHİ BİR KARAR"

Bahçeli, "Uluslararası bir organizasyonun bünyesinde ilk defa FETÖ’nün, PYD ve YPG’nin terör örgütü olarak tanımlanması, bu çerçevede İsveç ve Finlandiya’nın anılan terör örgütlerine destek sağlamayacaklarını yazılı güvenceyle taahhüt etmeleri tarihi bir karardır" diye konuştu.

"DİPLOMASİ ZAFERİ"

MHP lideri şunları kaydetti: ’ye karşı saldıran tüm terör örgütlerini açık ve net olarak kınamaları, PKK’yı yasaklanmış bir terör örgütü olarak teyit etmeleri, ’ye uyguladıkları silah ambargosunu kaldıracaklarının sözünü vermeleri, Yine Türkiye’nin terör zanlılarına dair sınır dışı veya iade taleplerini ivedilikle ve bütün boyutlarıyla işleme koyacaklarını açıklamaları, PKK’nın ve diğer tüm terör örgütlerinin, bunların uzantıları ile iltisaklı kuruluşlarının, ilaveten paravan örgütlerinin ve eleman devşirme faaliyetlerinin soruşturulup yasaklama tedbirini uygulamaya geçecek olmaları hem bir diplomasi zaferi, hem de dirayetli bir devlet ve hükümet marifetidir.

"’miz Madrid’de istediğini almıştır" ifadesini kullanan Bahçeli, "Hiç kimse bu saygı duyulup takdir edilmesi gereken çarpıcı tabloyu karalamaya, fiyasko iftirasıyla izaha teşebbüs ve tevessül etmemelidir" dedi.

"UTANÇ VERİCİ BİR DURUM"

"Zillet ittifakının ve bu ittifaka sözcülük yapan odakların derin bir hayal kırıklığı eşliğinde, terörizmin ve terör örgütlerinin arkasına geçip ’yi taşlamaları, gerçekleri çarpıtma densizlikleri utanç verici bir durum, ayıplı bir tutumdur" diyen Bahçeli, şöyle devam etti:

"İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmalarının önünde en azından ’nin ortaya koyduğu sağlam ve tutarlı duruş açısından bir engel kalmamıştır.

Bundan sonra her NATO üyesi ülke ahlak ve samimiyet testinden geçecek, söz ve vaatlerine müzahir hareket edip etmedikleri yakından takip edilecektir."

Sayfa Yükleniyor...