Lice'de 22 Ekim 1993'te meydana gelen ve Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer'den açıklama geldi.

Sezer, Aydınlar'ın şehit edildiği olayın kurgu olduğu ve emri başbuğ'un verdiği yönündeki iddiaları yalanladı ve Başbuğ'un hayati tehlikeyi göze alarak Lice'ye gittiğini şu sözlerle hatırlattı:

''Olay sırasında Şenyayla Bölgesi'nde devam eden operasyonu takip eden müvekkilim İlker Başbuğ, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın vurulduğunu öğrenince Lice'ye geçmiştir. Helikopter yoğun ateş altında güçlükle çatışma bölgesine inebilmiştir. Korgeneral Hasan Kundakçı ve o dönemde tümgeneral olan müvekkilim, ateş altında sıçrayarak en yakın mevziye girebilmişlerdir.''

İddiaların karalama kampanyası olduğunu belirten İlkay Sezer, Başbuğ'un kasıtlı olarak Bahtiyar Aydın'ı ölüme gönderen kişi olarak gösterilmeye çalışıldığını vurguladı.

Sezer, mahkemelerin tavrını da sert bir dille eleştirdi: ''Mahkemeler, eli kanlı teröristlerin ayağına kadar giderek günlerce tanık olarak ifadesine başvururken, huzuruna gelen eski genelkurmay başkanı ve değerli Türk ordusu mensuplarını yasaları çiğneyerek dinlememektedir. Bu uygulamalar ile belki mahkemelerde belirli bir mesafe alınabilir ancak Türk kamuoyunu inandıracak ve vicdanen kabul edilecek sonuçlara ulaşılamaz.''