'6 yaşındaki kız çocukları evlenebilir' sözlerine bakandan tepki

6 yaşındaki kız çocuklarının evlendirilebileceğine dair sözleri değerlendiren Sağlık Bakanı "Toplum dinamiklerinin bunu tükürükle boğması lazım. Böyle şey olmaz" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.09.2017 - 12:09

'6 yaşındaki kız çocukları evlenebilir' sözlerine bakandan tepki

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız'ın küçük yaştaki kız çocuklarının evlendirilebileceğine dair sözlerine ilişkin, "İlk kez duyuyorum. Bu Sağlık Bakanına bırakılacak bir cümle değil. Toplum dinamiklerinin bunu tükürükle boğması lazım. Böyle şey olmaz" dedi.

Müezzinoğlu, Devecihan Kültür Merkezi'ndeki İl Koordinasyon Kurulu toplantısında, bir gazetecinin sorusu üzerine, Yıldız'ın sözlerini değerlendirdi.

Müezzinoğlu, aynı basın mensubunun, "İçkiye zam gelmesi üzerine Edirne'de Bulgaristan'dan gelen kaçak içkilere rağbet arttı. Sizce bu kaçak içkiler sağlığa yararlı mı, nereden bileceğiz" diye sorması üzerine, "Biz zaten sağlığa zararlı olduğunu her zaman söylüyoruz" şeklinde cevap verdi.

"BAKAN DA KAŞININCA MİLLET KURTULDU"

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, yöneticilerin vatandaşların sorununu yerinde görüp çözebileceğiyle ilgili konuşmasında bir anısını anlattı.

Bir köy ziyaretinde, köyün pireden kırıldığını ancak köylünün başvurularına rağmen sorunlarının çözülmediğini öğrendiklerini belirten Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Bir köye habersiz gittik. Yaşlı bir teyzeyle amcayı ziyaret ettik. Şikayetlerini sorduk 'pireden ölüyoruz' dediler. 'İlçe tarıma, muhtara dedik, bir çözüm olmadı' dediler. Biz de kaşınmaya başladık. Biz kaşındık ki millet kaşıntıdan kurtulsun. Döner dönmez, sorunun çözümü için talimat verdik. Araziye inebiliyorsanız, vatandaşla bir çay, kahve içebilirsiniz. 'Haber verin vali bey geliyor, haber veriyor milli eğitim müdürü geliyor...' Kendinize ceket ilikletecek muhatap ararsınız. Bunu böyle yapacaksanız hiç yapmayın."

Bakan Müezzinoğlu, kendisinin başkan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da başkan yardımcısı olduğu, yıllık 2 milyon lira geliri olacak Selimiye ve Mimar Sinan Eserleri Vakfı'nın kurulduğunu, kısa sürede mütevelli heyetinin oluşturulacağını kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...