Bakanlıklarda devir-teslim

65. Hükümet'te yer alan isimlerin açıklanmasının ardından görev değişimi yapılan bakanlıklarda devir teslim törenleri başladı.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 24.05.2016 - 17:11 | Son Güncelleme : 25.05.2016 - 03:22

Bakanlıklarda devir-teslim

65. Hükümet'i kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı yeni kabineyi açıkladı.

Kabineye 9 yeni isim gelirlen, 8 isim kabine dışı kaldı; 4 bakanın da görevi değişti.
Bakanlıklarda devir teslim de başladı.

Başbakan Binali Yıldırım, 64. Hükümet'in başbakanı Ahmet Davutoğlu'dan görevi devraldı. Yıldırım ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevini Ahmet Arslan'a devretti.

Ekonomi Bakanlığı'nda da devir teslim töreni vardı; Nihat Zeybekci, görevi Mustafa Elitaş'tan devraldı.

ZEYBEKCİ: TARZIMIZ LİDERİMİZ BELLİ

Törende bir konuşma yapan Zeybekci, "Bundan sonraki dönemde politikalarımız, tarzımız, liderimiz bellidir" dedi.

Elitaş'a teşekkür eden Zeybekci, Ekonomi Bakanlığının yeni binasının sözleşmesini kendisinin imzaladığını anımsatarak, şöyle devam etti:

"Devrini biz almıştık, değerli Bakanım burayı Ekonomi Bakanlığının prestij binası haline getirmişler. Bize de ondan devraldığımız bu hizmetleri, bu bayrağı, bizden sonrakilere Cenab-ı Allah böyle onurla, gururla devretmeyi nasip etsin inşallah."

ELİTAŞ: ESKİSİNİ ALDIM YENİSİNİ TESLİM EDİYORUM

Görevi devraldığından bu yana yoğun bir çalışma programı izlediklerini, bugüne kadar 26 yurt dışı seyahati gerçekleştirdiklerini anlatan Elitaş, "Ben Sayın Zeybekci’den eski binayı almıştım, şimdi kendisine yeni binayı teslim ediyorum. O kirasını vermişti, anlaşmasını imzalamıştı. Biz de bu binada inşallah, kendi zevkine uygun bir mekan, bir dekorasyon sağlamış olduk" dedi.

Bürokratlarla helalleştiğini belirten Elitaş, Bakanlık çalışanlarına teşekkür etti.

Zeybekci ve Elitaş birbirlerine çiçek sundu. Daha sonra Zeybekci, Elitaş'ı Bakanlık girişindeki aracına kadar uğurladı. 

"GÜÇ BİRLİĞİ YAPACAĞIZ"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 65. Hükümette Milli Savunma Bakanı olan Fikri Işık'tan görevi devraldı.

Bakanlığın makam toplantı salonunda gerçekleşen devir teslimtöreninde konuşan Özlü, Bakan Işık ile istişare içinde olacaklarını, aynı kabinede çalışacaklarını belirterek, "Dolayısıyla ben bunu bir ayrılık olarak görmüyorum. Müştereken birlikte çalışacağız, güç birliği yapacağız, sizlerin deneyim ve fikirlerinden istifade edeceğiz." diye konuştu.

Nabi Avcı-İsmet Yılmaz
Nabi Avcı-İsmet Yılmaz

Milli Eğitim Bakanlığı'na getirilen İsmet Yılmaz, görevi Nabi Avcı'dan devraldı.

Milli Eğitim Bakanlığında düzenlenen devir teslim töreninde konuşan Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığının, Türkiye'nin en önemli bakanlıklarından biri olduğunu belirterek, nesil yetiştirmenin önemine değindi.

"PARTİMİZİN YÜK AKI OLDU"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına getirilen Mehmet Özhaseki, görevi Fatma Güldemet Sarı'dan devraldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığında düzenlenen devir teslim töreninde konuşan Özhaseki, Sarı'ya teşekkür ederek, "Partimizin yüz akı oldu." ifadesini kullandı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na getirilen Nabi Avcı, görevi Mahir Ünal'dan devraldı. 

"MİLLETİMİZİN BİZDEN BEKLEDİĞİ DE BUDUR"

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı 65. Hükümet'te Milli Savunma Bakanlığı görevine getirilen Fikri Işık, görevi İsmet Yılmaz'dan devraldı.

Bakanlıktaki devir teslim törenine iki bakan birlikte geldi. Milli Savunma Bakanlığına atanan Işık, tören mangasını selamladıktan sonra şeref defterini imzaladı. 

Makama geçilmesinin ardından gazetecilere açıklama yapan İsmet Yılmaz, Işık'a yeni görevinde başarı diledi. Milletin makamlarının, millet adına görevlendirilen kişilere emanet edildiğini ifade eden Yılmaz, "Emanet edildiği süre içerisinde millete canla, başla çalışmak lazım. Çünkü milletimizin bizden beklediği de budur." diye konuştu.

Cevdet Yılmaz-Ömer Çelik
Cevdet Yılmaz-Ömer Çelik

"ÇOK BÜYÜK GÖREVLER ÜSTLENEN BİR YER"

Avrupa Birliği Bakanlığı'na atanan Ömer Çelik, AK Parti Sözcülüğü ve Medya Tanıtım İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini Cevdet Yılmaz'a devretti.

Çelik, AK Parti Genel Merkezi Medya ve Tanıtım Başkanlığında düzenlenen devir teslim programında, Cevdet Yılmaz'ın Kalkınma Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerini başarıyla yerine getiren, bulunduğu her kurumun standartlarını yükselten bir siyasetçi olduğunu ifade etti. 

Medya ve Tanıtım Başkanlığı'nın, partinin bütün politikaları, seçim kampanyaları ve partinin tanıtılması bakımından en etkin işler üreten birim olduğunu dile getiren Çelik, "Ayrıca burası parti sözcülüğünü üstlenen birimdir. Bu bakımdan parti politikalarının kamuoyuyla net bir şekilde paylaşılabilmesi, doğru anlaşılabilmesi için de çok büyük görevler üstlenen bir yer." diye konuştu. 

Başbakan Yardımcılığı'na getirilen Nurettin Canikli, görevi Yalçın Akdoğan'dan devraldı.

Çankaya Köşkü'nde düzenlenen devir teslim töreninde konuşan Canikli, Türkiye'nin, AK Parti hükümetlerinin göreve geldiği günden bugüne kadar hep kritik süreçleri yaşadığını belirterek, "Türkiye, geçmiş siyasi tarihinde hiç karşılaşmadığı hadiselerle karşı karşıya kaldı. Sonuç itibarıyla her sıkıntılı dönemecin sonunda bir aydınlık ortaya çıktı ve her geçen gün Türkiye daha kendinden emin bir şekilde, bu kadrolarla yoluna yürümeye devam ediyor." dedi. 

Sayfa Yükleniyor...