Proje kapsamında Gelirler İdaresi Başkanlığı, haftanın belli günlerinde alacaklarının tahsili için oluşturulan listeleri güncelleyerek bankalara bildiriyor; bankalar, listede kimlik bilgileri yer alan kişi veya kurumlar arasından kendi müşterilerini kontrol ederek, müşterisinin hesabındaki Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın alacağı miktardaki parayı bloke ediyor.

Tüm bu işlemler sırasında, bilgi alışverişi ve yazışmalar, EBImza aracılığıyla elektronik imzalı olarak gerçekleşiyor ve böylelikle devletin alacağına karşılık elektronik ortamda, hızla haciz işlemi gerçekleşebiliyor.

Projenin testleri tamamlandığında e-devlet projelerinden birinin daha hayata geçmiş olacağını ifade eden Eczacıbaşı Bilişim Genel Müdürü Dr. Tarık Aşkın “Teknolojinin bu kadar hızlı ilerlediği bir dönemde, bireyler kadar kurumların da çağa ayak uydurması gerekiyor.

Gelirler İdaresi Başkanlığı, E-haciz Projesi ile öncü bir uygulama gerçekleştiriyor. Elektronik imza teknolojisi sayesinde geçmişte uzun zaman alan pek çok işlem, artık saniyeler içinde tamamlanabilecek,” diyor.