Barış Kartalı'ndan NATO ülkesinde ilk görev

Türk Hava Kuvvetleri'na ait Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı, ilk kez NATO üyesi bir ülke hava sahasında görev yaptı.

ntv.com.tr 20.04.2021 - 17:31

Barış Kartalı'ndan NATO ülkesinde ilk görev

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), NATO güvence tedbirleri kapsamında, E-7T HİK uçağı tarafından ilk defa başka bir NATO ülkesi hava sahasında görev icra edildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 16 Nisan'da Romanya hava sahasındaki görevde, Romanya Kontrol İhbar Merkezi ile Link-16 üzerinden hava resmi paylaşımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Romanya hava sahasındaki görev kapsamında, elektronik destek ile deniz resmi oluşturma ve paylaşma faaliyetinin de gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada, İspanya'daki CAOC (Combined Air Operations Centre) Torrejon'a tespitlerin bildiriminin sağlandığı kaydedildi.

Boeing firması ile yapılan anlaşma doğrultusunda 4 AWACS yani havadan erken ihbar ve kontrol uçaklarından ilki 2014 yılında Türkiye'ye teslim edilmişti.

Program çerçevesinde ilk uçağın işlemleri Boeing-Seattle tesislerinde, diğer üç uçak işlemleri ise TUSAŞ tesislerinde gerçekleştirildi.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...