Baro’dan TSK’ya ‘silahsız kuvvetler’ yanıtı

Genelkurmay'a yanıt veren İstanbul Barosu, yaptığı açıklamada “silahsız kuvvetler” nitelendirmesinden başka anlam çıkartılmasının maksatlı bir yorum olduğunu bildirdi. Açıklamada, “Eğer TSK'nın açıklaması İstanbul Barosu Başkanı'na yönelik ise haksız ve üzüntü vericidir” denildi.

04.05.2012 - 11:17

Baro’dan TSK’ya ‘silahsız kuvvetler’ yanıtı

Genelkurmay Başkanlığı'ndan dün yapılan yazılı açıklamada, bazı yazar ve kuruluşlara sert tepki gösterilmişti.


Açıklamada "başta Atatürk olmak üzere tarihe mal olmuş asker kişilerin unvanlarını seviyesizce alay konusu yaptıkları” belirtildi.

Genelkurmay’ın eleştirdiği kişilerden birinin de İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal olduğu öne sürüldü.

İstanbul Barosu, bugün yaptığı yazılı bir açıklamayla Genelkurmay’a yanıt verdi.

Baro’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İstanbul Barosu Başkanları, toplumsal konumları ve tarihsel görevleri gereği davet edildikleri toplantılarda sadece hukuksal konularda değil, güncel sorunlarla ilgili görüşlerini de açıklamaktadırlar. Baro Başkanımız bu çerçevede 29 Nisan 2012 tarihinde, Eskişehir'de, Anadolu Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğunun düzenlediği bir panele katılarak görüşlerini açıklamıştır.

İstanbul Barosu Başkanı toplantıda yaptığı konuşmada Cumhuriyete halkın sahip çıkması gerektiğini vurgularken, bir teşbih olarak halkı, ‘silahsız kuvvetler’ şeklinde nitelendirmiştir. Yapılan bu benzetmede Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik bir niteleme söz konusu değildir. Anlatılmak istenen Cumhuriyeti koruma ve kollama görevinin halka ait olduğudur. Kısaca ‘silahsız kuvvetler’ benzetmesinin asıl amacı demokrasidir. Bu nedenle Baro Başkanının konuşmasından Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik bir ‘çağrı’ veya ‘itham’ sonucu çıkartmak, zorlama ve maksatlı bir yorumdur.

Ne söylendiği bu kadar açıkken, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yaptığı açıklama eğer İstanbul Barosu Başkanı'na da yönelik ise, haksız ve üzüntü vericidir.

Nitekim bugüne dek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kurumsal kimliği ve Cumhuriyetin değerleri ile ilgili olarak Baromuzun ve Baro Başkanımızın yaklaşım ve tutumu açıktır. İstanbul Barosu her türlü çarpıtmaya ve tahrike karşın, Cumhuriyete, onun temel değerlerine, demokrasiye sahip çıkma kararlılığını sürdürecektir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...