Başbağlar'da ölen 33 kişi anıldı

Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde, 5 Temmuz 1993'te teröristler tarafından katledilen 33 kişi, düzenlenen törenle anıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.07.2009 - 19:43

Başbağlar'da ölen 33 kişi anıldı

Erzincan'a 240 kilometre uzaklıkta bulunan Başbağlar'da köy meydanında, katledilen vatandaşlar için saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törene, Erzincan Valisi Abdulkadir Demir, Kemaliye Kaymakamı Yasin Özcan, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle ve vatandaşlar katıldı.

Vali Demir, törende yaptığı konuşmada, Başbağlar'da 33 kişiyi katledenlerin insanlıktan uzak olduklarını ve terörün mantığını tüm dünyaya duyurmak üzere bir araya geldiklerini söyledi.

Tüm dünyanın birlik ve beraberlik içinde, güzel günlere doğru ilerleme adına, sınırlarını kaldırıp, dil, din ve mezhep farklılıklarını bir zenginlik olarak kabullendiğini ifade eden Demir, şöyle konuştu:

''Dünya bu yönde ilerlerken bizim birbirimize düşmanlığımız nasıl izah edilebilir? Dünyanın en güzel coğrafyasında yaşamak ve yaşatmak varken öldürmek niye? Bin yıllık tarihin şahitliğiyle acıda, tasada birlikte ağlamış, gülmüş insanları düşman yapmak isteyenler, birliğimize kurşun sıkanlar, dirliğimizi dinamitleyenler, geleceğimize kanlı senaryolar yazanlar şunu bilsin ki bu millet tüm bunların üstesinden gelecektir. Aydınlık geleceğini karartmaya çalışan karanlık ellere bu fırsatı vermeyecektir. 2 Temmuz'da Sivas'ta terörü ateşleyen el ile 5 Temmuz'da birliğimize kurşun sıkan el aynı eldir. Bu elin kirli işlerini hepimiz görüyor ve lanetliyoruz.''

Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle de 16 yıl önce Başbağlar'da yaşanan olayın bir mezalim olduğunu ifade etti.

Başbağlar halkı ve tüm Türk milletinin yüreğine düşen ateşin sürekli olarak insanların yüreğini yaktığını belirten Karakelle, ''Sınır ötesi hava harekatında bebek katillerini inlerinde vurdular. İnanıyorum ki Başbağlar'ın da Sivas'ın da intikamı orada alınmıştı. Alınmaya da devam edecektir'' dedi.

Törenin ardından, 33 vatandaşın katledildiği alanda yapılan şehitlik ziyaret edildi ve dua okundu.

Sayfa Yükleniyor...