NTV

Başbakan Yıldırım: Bu sonuçları tanımazsan, millet de seni tanımaz

Anadolu Ajansı

Türkiye
Arşiv

Başbakan Yıldırım, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na yüklendi: ''Neymiş, bu halk oylamasının sonuçlarını tanımayacakmış. Bu ne demektir? Eğer sen bu sonuçları tanımazsan, bu sonuçları ortaya koyan millet de seni tanımaz kardeşim.''

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti 116. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu.

Başbakan Yıldırım, anayasa referandumuyla ilgili olarak, "Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan gelen 'evet' oylarındaki anlamlı artış, bölgenin terör örgütlerinin çağrılarına prim vermediğini açıkça ortaya koymuştur. Vatandaşlarımız birliği, beraberliği, kardeşliği, birlikte Türkiye olmayı tercih etmişlerdir. Bu sağduyulu yaklaşımdan ve şuurdan dolayı ayrıca teşekkür ediyorum" dedi.

Yıldırım, "Çeşitli iletişim mecraları kullanılarak insanları sokağa davet etmek, sonuçları tanımamak asla ve asla kabul edilemez. Milletin iradesine saygı duyduğunu ifade etmek yerine, sandıktan çıkan sonuca gölge düşürme çabası boştur, anlamsızdır, faydasızdır. Bu en başta oy veren vatandaşlarımıza yapılmış çok büyük ayıptır ve haksızlıktır" ifadelerini kullandı.

"ANA MUHALEFET PARTİSİNE DÜŞEN, YAPTIKLARI İTİRAZIN SONUCUNU BEKLEMEKTİR"

"Şimdi ana muhalefet partisine düşen, yaptıkları itirazın sonucunu beklemektir" diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bunun aksine yapılacak her hareket, hukukun dışına çıkmak olacaktır. Türkiye bir hukuk devletidir, dolayısıyla hiç kimsenin hukuksuz, sorumsuz bir tutum sergilemesi asla hoş karşılanmayacaktır."

"MİLLETİN KABUL ETTİĞİNİ SEN KABUL ETMEZSEN NE YAZAR"

Yıldırım, "Milletin kabul ettiğini sen kabul etmezsen ne yazar. Millete fatura çıkaracağına başarısızlığı kendinde ara" şeklinde konuştu.

Başbakan Yıldırım, konuşmasında şunları kaydetti:

"Sayın Kılıçdaroğlu'nun 50 milyona yakın insanımızın sandığa giderek oyunu kullandığı bir seçime gölge düşürme çabası hem üzücüdür hem de büyük talihsizliktir. Bir ana muhalefet partisi başkanının siyasette her türlü sonucun sokakta değil, sandıkta olduğu gerçeğini bilmesi gerekir."

"SİYASİ TARTIŞMALARIN ZEMİNİ, MEŞRU SİYASET ZEMİNİDİR"

"Çok açık ve net ifade ediyorum; siyasi tartışmaların zemini, meşru siyaset zeminidir." ifadesini kullanan Yıldırım, "Herkese davetimiz bu meşru zemini korumak olmalıdır. Her vatandaşımdan istediğim, bu süreçte azami hassasiyet göstermesidir, tahriklere kapılmadan uzak durmalı ve sonucu sükunet içerisinde izlemelidir. Siyaset yapıyorum diye kimse kimsenin duygularıyla oynamaya kalkmasın" şeklinde konuştu.

Başbakan Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kemal (Kılıçdaroğlu) Bey ağzını 'hayır hayır' demeye o kadar alıştırmış ki 16 Nisan'da sandığa gitmemiş gibi 'hayır hayır' demeye devam ediyor. Neymiş, bu halk oylamasının sonuçlarını tanımayacakmış. Bu ne demektir? Eğer sen bu sonuçları tanımazsan, bu sonuçları ortaya koyan millet de seni tanımaz kardeşim."

Yıldırım, "Türkiye'de şeffaf bir şekilde yapılan, sınırsız bir propaganda alanı sağlanan ve içeriden, dışarıdan yedi düvelin izlediği, taraf olduğu bir halk oylamasının sonucunu hazmetmek zorunda ana muhalefet partisi. Demokrasiye inanıyorsa, demokrasiyi içselleştirmişse hazmetmek mecburiyetinde" dedi.

"ÇAREYİ SOKAKTA ARAMAK ANA MUHALEFET PARTİSİNE YAKIŞMAZ"

Çareyi sokakta aramanın, kaos ortamı oluşturmaktan medet ummanın ana muhalefet partisine yakışmayacağını dile getiren Yıldırım, şunları söyledi:

"Eğer böyle bir iş içerisinde olursa millet gereken cevabı verir. Türkiye bir hukuk devletidir, hiçbir anarşiye, sokak faaliyetine, yasaları çiğneyecek hiçbir fiili duruma rıza göstermemiz söz konusu değildir. Ben milletime çağrı yapıyorum, provokasyonlara gelmeyin, tahriklere kapılmayın ve buna benzer çağrılara kulak asmayın."

"TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNDE HERHANGİ BİR SEÇİM YOKTUR"

Yıldırım, "Yapacak çok işimiz var. Ülkemizin ekonomisini daha da büyütmek, yatırımları daha da hızlandırmak, reformları hayata bir bir geçirmek ve 2019'un 3 Kasımı'na hazırlanmak. 2019'da iki seçimimiz var; Bir tanesi 2019 Mart sonu yerel seçimler, belediye seçimleri, bir de 3 Kasım 2019'da yaptığımız bu anayasa değişikliğine göre Birleştirilmiş Meclis ve Cumhurbaşkanı seçimleri olacak. Bunun dışında Türkiye'nin gündeminde herhangi bir seçim yoktur, vatandaşlarımızın kafasını bulandırmaya gerek yok, yapacak çok işimiz var" dedi.

"KILIÇDAROĞLU YENİLGİSİNİ GÜRÜLTÜYLE, TAHRİKLE BASTIRMAK İSTİYOR"

"CHP, ana muhalefet partisi kendi eski fabrika ayarlarına döndü" ifadesini kullanan Yıldırım, "Sayın Kılıçdaroğlu yenilgisini gürültüyle, tahrikle bastırmak istiyor. Ama artık mızrak çuvala sığmıyor, belli ki durumunda sıkıntı var. Bizim işimiz onların iç meseleleriyle uğraşmak değil, biz yolumuza devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

"ANA MUHALAFETE SON TAVSİYEMİZ, MİLLETE İTAAT EDİN RAHAT EDİN"

Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Ana muhalefet Partisi, AK Parti'ye karşı meşru siyaset kaygısı taşımayan bir çizgide siyaset yapma yolunu tercih ediyor. Bunun bedelini her seferinde sandıkta ödemesine rağmen bu alışkanlığı bir türlü terk etmiyor. Bu tavrı esasen Türk milletini ve Türkiye demokrasisini küçümseyen bir ruh halinin yansımasıdır. Milletle, vatandaşla barışık olsa kendileriyle de kavgalı olmaktan kurtulacaklar ama ne yazık ki bunu başaramıyorlar. Hayırdan hayırsız bir sonuç çıkarmak isteyen ana muhalafete son tavsiyemiz, millete itaat edin rahat edin."

"OYLARIN DEĞERLENDİRMESİNİ SERİNKANLILIKLA YAPACAĞIZ''

Yıldırım, "Bütün teşkilatımızla, çıkan bu sonucu, bölgede alınan oyların değerlendirmesini önümüzdeki süreçte sakin bir şekilde, serinkanlılıkla yapacağız. Bütün teşkilatlarımıza buradan ilan ediyorum, bölgenizdeki durumu tahlil eden ayrıntılı bir raporu kısa zamanda genel merkeze iletmenizi istiyorum" şeklinde konuştu.

"DEMOKRASİYE BUNDAN BÖYLE BALANS AYARI VERECEK TEK MERCİ MİLLETTİR"

Vesayet odaklarının siyasete müdahalelerini sona erdirmek için bu değişikliğin önemli bir başlangıç olduğunu kaydeden Yıldırım, "Demokrasiye bundan böyle balans ayarı verecek tek merci millettir. Biz, siyaseti her zaman milletle beraber yaptık, 'millete rağmen' iş yapmak asla bizim tarzımız olmadı, olmayacak" dedi.

Başbakan Yıldırım, "Yüksek Seçim Kurulu'nun seçim kararının resmen açıklanması ve Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla, Cumhurbaşkanımızın AK Parti'ye dönmesinin önündeki anayasal engel tamamen kalkmış olacaktır. Partimizin kurucusu, liderimiz ve şimdi de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı, partimize bir an önce gelip katılması, üye olması için sabırsızlıkla bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

ETİKETLER