Başbakan Binali Yıldırım, kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldi.

Burada bir konuşma yapan Yıldırım, Kuzey Irak'ta yapılması planlanan referanduma sert tepki gösterdi.

"Gerek Suriye'de gerek Irak’ta birtakım hayaller peşinde olanlar, burada yapay devlet olmaya çalışanlar şunu iyi bilsinler; ulusal güvenliğimizi tehdit edecek, içeride ve dışarıda her türlü girişim gerekli karşılığı anında görecektir" diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bunu herkesin kafasına koyması lazım. Hiç kimse güney sınırlarımızda, Irak'ta, Suriye'de oldu bittilerle iş çevirmeye kalkmasın. Türkiye bu konuda kararlıdır, gerekli uyarılar yapılmıştır. Eğer bunun karşılığı görülmezse gerekli tedbirleri almaktan zerre kadar çekinmeyeceğiz."

"MUHALEFETTE AYNI HASSASİYET YOK"

Türkiye'nin, 2017'nin ilk yarısında yüzde 5 büyüme sağladığını hatırlatan Yıldırım, bundan herkesin gurur duyması gerektiğini vurguladı.

Çin'den, Hindistan'dan sonra dünyada en büyük büyümeyi sağlayan ülkenin Türkiye olduğuna işaret eden Yıldırım, muhalefete şu sözlerl yüklendi:

"Bu bölgede, Avrupa'da, Ortadoğu'da, Kafkaslar'da böyle bir büyüme yok ama bu ülkenin ana muhalefet partisi diyor ki 'Türkiye ekonomisinin büyüme rakamları inandırıcı değil.' Yani ne diyelim? Allah ıslah etsin. Yapacak bir şey yok.

"YABANCILARA ŞİKAYET ETMEKLE HİZMET OLMAZ"

Bugün Avrupa Birliği ülkelerinin yayın organları bile, dünyadaki bütün bu konudaki yetkin kuruluşlar bile tüm küresel baskılara rağmen, bölgedeki iç karışıklıklara rağmen, savaşlara rağmen Türkiye'nin elde ettiği bu başarıyı bir destansı hikaye gibi anlatıyorlar. Niye Avrupa Birliği'nden örnek veriyorum? Çünkü, Avrupa Birliği'ne Sayın Kılıçdaroğlu beyanat veriyor. Oradaki gazetelere diyor ki 'Türkiye güvenli değil, Türkiye'de can güvenliği yok, aman Türkiye'ye gitmeyin.' Sen ne dersen de be kardeşim, dün Avrupa Basketbol Şampiyonası oldu İstanbul'da, 20 bin tane Slovenya'dan, Sırbistan'dan seyirci geldi, İstanbul'da buluştu ve şampiyonayı orada gerçekleştirdiler.

Ülkemizi kötülemekle, yabancılara şikayet etmekle ülkeye hizmet olmaz, vatanseverlik olmaz. Ana muhalefet demek, iktidar alternatifi demektir. Bırak karalamayı, ne yapacaksan, ne vaat edeceksen onları söyle. Şunları, şunları iyi yapmıyorsunuz de. Ben şunu şunu daha böyle yaparım, Şanlıurfa'nın sulama problemini şöyle, elektrik problemini şöyle çözerim de. Boş işlerle uğraşmaya lüzum yok. Bir koluna bölücüleri, bir koluna FETÖ'cüleri alarak sokakları arşınlamakla bu ülkeye hiçbir faydan olmaz."