NTV

Başbakan Yıldırım, Meclis'te MHP lideri Bahçeli ile bir araya geldi

NTV Haber

Türkiye
bahçelibinali.jpg

AK Parti'nin anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi teklifini bu hafta Meclis'e sunması bekleniyor. Bunlar yaşanırken Meclis'te kritik bir görüşme gerçekleşti. Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir araya geldi. Görüşmede, anayasa teklifiyle ilgili son gelişmeler ele alındı.

İlişkili Haberler

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yeni anayasa sürecindeki üçüncü görüşmelerini gerçekleştirdi. Bahçeli'nin Meclis'teki makamında 20 dakika süren görüşmede, iki lider teklifle ilgili pürüzleri ele aldı.

Rusya'ya haraketi öncesi konuşan Başbakan Yıldırım, teklifin bu hafta Meclis'e sunulacağını söyledi.

Görüşmeye ilişkin bir açıklama da MHP lideri Devlet Bahçeli'den geldi. Meclis'te gazetecilerin "Anayasa değişiklik teklifiyle ilgili pürüzler giderildi mi?" sorusunu yanıtlayan MHP lideri, "Pürüz yok zaten" karşılığını verdi.

Ancak anayasa teklifiyle ilgili iki parti arasında halen üzerinde konuşulan maddeler var. MHP, Cumhurbaşkanı'nın partili olmasına değil ama parti genel başkanı olmasına itiraz ediyor.

Edinilen bilgilere göre, "Cumhurbaşkanı seçilen kişinin, varsa siyasi partisi ile ilişiği kesilir" hükmü, Anayasa'dan çıkarılacak.

Yedek milletvekili konusunda da uzlaşma sağlandı. Geçiş döneminin nasıl olacağı, Cumhurbaşkanı'nın bu süreçte yetkilerinin ne kadarını kullanacağı ise AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak'ın son görüşmede ele alacağı başlıklar arasında yer alıyor.

ETİKETLER