Başbakan Binali Yıldırım, Şırnak’ta düzenlenen mitingde konuşma yaptı.

Yıldırım, şöyle konuştu:

Şırnak, 15 Temmuz gecesi direnmeseydi, darbeciler Cizre Havalimanı’nda durdurulmasa Ankara’da daha fazla kan dökecek, daha fazla kardeşimizi şehit edeceklerdi. Size minnettarız. 15 Temmuz’da Ankara ne hissetiyse Şırnak da onu hissetti. İşte kardeşlik, işte millet olmak bu. Bizim aramıza hiçbir terör örgütü giremez. Bundan sonra aramıza kimseyi sokmayacağız. Alçak PKK terör örgütünü bir daha aramıza sokmamaya kararlı mıyız? Bu topraklar bizim ortak vatanımız.

Türk ile Kürt'ün kardeşliği, bu coğrafyada tarih boyunca bize büyük zaferler kazandırdı. Bunu bilenler, aramıza nifak sokmaya çalışıyorlar. Nifak sokmak için de PKK gibi FETÖ gibi DEAŞ gibi terör örgütlerini kullanıyorlar. Bunlara geçit vermeyeceğiz.

FETÖ darbe yapacak, FETÖ’nün kardeşleri de sevinecekti. 15 Temmuz’da yakalanan bölücü terör örgütü PKK mensupları Kandil’den örgütün elemanlarına talimat veriyorlar; askerlere bu gece saldırmayın. Darbe başarısız olunca Kandil’den yeni talimat geliyor; FETÖ’cüler kaybetti, askere saldırabilirsiniz. PKK ve FETÖ ortak çalışıyor. İkisi de ihanet şebekesi. Bunlar aynı gövdenin kolları. Aynı merkez, aynı yüksek akıldan emir alıyorlar.

Bunlar Türkiye’nin büyümesini, güçlenmesini kucaklaşmasını istemiyor. Bunlar terörün bitmesini, çatışmaların sona ermesini istemiyorlar. Kardeşçe yaşamayı istemiyorlar. Aramıza ayrılık sokmaya çalışıyorlar. Biz bu oyuna düşer miyiz? Aramıza nifak sokmak için terör örgütlerini kullanıyorlar. Bunlara geçit vermeyeceğiz.

Biz öyle bir Türkiye istiyoruz ki hiç kimse inancından, mezhebinden, konuştuğu ana dilinden, kültüründen dolayı dışlanmasın, horlanmasın. Kürtler, Araplar, Zazalar; kimliğinizle gurur duyun, iftihar edin. O sizin iftihar vesikanızdır. Ama bir şeyle daha gurur duyacağız. Aynı zamanda ay yıldızlı al bayrağımızla da gurur duyacağız. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti devletimizle de gurur duyacağız. Çünkü hepimiz o bayrağın altında güvendeyiz. O bayrağın altında bağımsız şekilde yaşıyoruz.

PKK bölge gelişmesin diye ellerinden geleni yapıyorlar. Bu PKK şimdiye kadar en büyük zararı kime verdi? Size verdi. Bu alçaklar bütün bunların hesabını verecek. Bir daha sizi rahatsız edemeyecekler.

PKK bölge gelişmesin diye ellerinden geleni yapıyorlar. Bu PKK şimdiye kadar en büyük zararı kime verdi? Size verdi. Bu alçaklar bütün bunların hesabını verecek. Bir daha sizi rahatsız edemeyecekler.

Kürtlerin PKK sorunu var, bu sorunun da sonuna geldik. Bunların Kandil’ini söndüreceğiz. Bunların Kandil'lerini söndüreceğiz.

Bu ülkede siyaset yapacaksan sırtını Kandil’e değil, millete dayayacaksın. Sırtını Avrupa’ya, FETÖ’ye değil, millete dayayacaksın. Burunlarından fitil fitil getireceğiz.