Kuzey Irak Kürt yönetimine karşı somut adımlar atılmaya başlandı. Ankara'da ofisi bulunan Kürdistan Demokratik Partisi'nin (KDP) temsilcisinden geri dönmemesi istendi.

Açıklama Çorum'da konuşan Başbakan Binali Yıldırım'dan geldi. Çorum Valiliği'ne gerçekleştirdiği ziyaretin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Yıldırım, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin bilgi verdi.

Görüşmede gündemlerinin Irak olduğunu aynı zamanda iki ülke arasındaki konuları da ele aldıklarını bildiren Yıldırım, "Sayın Cihangiri ile görüşmemizde esas itibarıyla geçtiğimiz günlerde Kuzey Irak'ta yapılan referandum sonrası ortaya çıkan durumu ve bu konuda Türkiye-İran iki komşu ülke olarak Irak'a,neler yapabiliriz bunlarla ilgili görüşmeler yaptık" diye konuştu. 

Yıldırım, İran'ın da kendileriyle aynı görüşü paylaştığını gördüklerini aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle Irak'ın ve de Suriye'nin toprak bütünlüğü, bölgede bir parçalanmaya yol açacak faaliyetler, sınır değişiklikleri ve burada oluşturulmaya çalışılacak yapay devletçikler, bölge huzurunu, güvenliğini tehdit edecek gelişmelerdir. Bu konularda İran, Türkiye, Irak olarak yakın işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hedefimiz gerek İran'da gerek Irak'ta, Türkiye'de yaşayan Kürt, Türkmen, Arap, farklı etnik gruptaki insanlar değil. Bu kararı inatla alan bütün dünyayı karşısına alarak bu referandumda ısrar eden yönetimdir. Doğan sonucun sorumluluğu da onlara ait olacaktır."

"SOMUT ADIMLAR ATILMAYA BAŞLANDI"

Başbakan Yıldırım, "Milli Güvenlik Kurulu, Bakanlar Kurulu, dün itibarıyla güvenlik toplantısı yapıldı, somut alınan kararlar var mı?" şeklindeki bir başka soru üzerine, şu ifadeleri kullandı:

"Somut adımlar gayet tabii ki atılacak, atılmaya başlandı bile. Şu anda KDP'nin yani Erbil'in Kuzey Irak yönetiminin Türkiye'deki ofisinde görevli kişinin Kuzey Irak'tan tekrar gelmemesi yönünde Dışişleri Bakanlığımız bildirimi yaptı. Irak Başbakanı İbadi'yle yaptığımız görüşmede de özellikle Irak Meclisi'nin aldığı karar çerçevesinde, hudut kapılarının, havaalanlarının Irak Merkezi Hükümetince devralınmasıyla beraber Türkiye de artık Irak'a yönelik her türlü ekonomik, ticari, diplomatik ilişkilerini merkezi hükümetle beraber yürütecek. Bunun da kararını aldık."

"ATILACAK ADIMLARI BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin bundan sonra petrol akışının Irak Merkezi Hükümeti üzerinden sağlanacağına yönelik açıklamalarının hatırlatılması üzerine Başbakan Yıldırım, "Buna petrol nakli de dahildir. Tabiatıyla Irak'ın merkezi hükümet olarak bütün Irak'a yönelik ulusal düzeydeki iş ve işlemlerini merkezi hükümet yapmaya karar verdi. Bu çerçevede tabii Kerkük'le ilgili sorunu kendileri önce halledecekler ondan sonra da atılacak adımları birlikte gerçekleştireceğiz" dedi.

Yıldırım, Irak Başbakanı İbadi ile yüzyüze bir görüşmelerinin olup olmayacağına ilişkin bir başka soruya, "Bu konularla ilgili gerek İran gerek Türkiye gerekse Irak'ın yakın bir gelecekte bir araya gelerek ileri dönem için atılacak adımların koordinasyonunu yapmayı hedefliyoruz. Bunun ne zaman gerçekleşeceğini diplomatik düzeyde arkadaşlarımız takip ediyor. Üçlü bir zirve olmasını arzu ediyoruz. İkili de olacak, üçlü de olacak ama bölge ve komşu ülkeler açısından üç ülkenin birlikte yapmasının daha verimli olacağını düşünüyoruz" yanıtını verdi.

UYSAL SEÇİMLERDE DE ADAY OLACAK MI?

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adayının netleştiği hatırlatılarak, "O isim aynı zamanda 2019 yılındaki yerel seçimlerde de büyükşehir belediye başkanı adayı olacak mı?" şeklindeki soru üzerine Yıldırım, "Dur bakalım bir seçilsin" dedi.

Kendilerinin aday olarak Başakşehir belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ı geniş bir danışma ve istişarenin ardından belirlediklerini aktaran Yıldırım, "Bugün seçim yapılacak ve inşallah Mevlüt Uysal göreve başlayacak" görüşlerine yer verdi.

Uysal'ın Başakşehir'de başarılı bir belediye başkanı olduğunu ve büyükşehirde de çok güzel işler yapacağına emin olduğunu belirten Yıldırım, "Yaptığı bu hizmetler ve başarıları onun ilerisi için de bir şans getirecektir." ifadesini kullandı.

"YANLIŞ YAPANIN ÜZERİNE GİDİLECEK"

Yıldırım, 2019 yerel seçimleri öncesi başka büyükşehirlerde değişiklik beklenip beklenmediğine ilişkin soru üzerine, şu açıklamalarda bulundu:

"Belediyelerimizle ilgili başından beri bizim ortaya koyduğumuz bir prensip var, belediyeler vatandaşa en yakın yerel idarelerdir. Dolayısıyla belediye başkanlarımızın vatandaşın beklentilerine, ihtiyaçlarına, taleplerine azami özeni göstermesini bekliyoruz. Bu konuda zafiyet içinde olan varsa, bazı şayialar, usulsüzlük gibi konularla anılan belediyelerimiz varsa, yönettiği şehirden kopuk başkanlarımız varsa tabii ki bunlara gerekli işlemleri yapacağız. Bu sadece AK Parti'li belediyelerle de sınırlı değil, hangi partiden olursa olsun yanlış yapanın üzerine kararlıkla gidilecek."

"YARGI KARARI UYGULANACAK"

Yaz saati uygulamasına ilişkin "Yargı kararı uygulanmayacak mı?" şeklindeki soruya ise Yıldırım, "Tabii ki yargı kararı uygulanacak. Yargı kararı bu düzenlemenin yasayla olmasını istiyor, biz de yasal düzenlemeyi yaparak uygulamayı sürdüreceğiz. Yargı kararına karşı gelmek, dikkate almamak diye bir şey olmaz" dedi.

"GEREKENİ YAPARIZ"

Yıldırım ardından toplu açılış töreninde halka seslendi. Yıldırım'ın burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar ise şöyle:

"Birkaç gün önce Kuzey Irak'ta bir referandum oldu. Tüm dünyanın karşı çıkmasına, Türkiye'nin ikazına rağmen inatla gerçekleştirdiler. Bunlar en büyük ihaneti kendi vatandaşlarına yaptılar. Biz her mezhepten vatandaşımızla beraber yaşıyoruz. Irak ve Suriye'de yeterince sorun varken kişisel ihtirasları yüzünden ayrılık tohumları serpenler en büyük kötülüğü Kürtlere, Araplara, Türkmenlere, Asuriyelere, Ezidilere yapıyor. Türkiye olarak bizim Kürtlerle, Araplarla, Türkmenlerle hiçbir sorunumuz yok. 

Ülkemizin gerek Irak gerek Suriye... Güney hudutlarında bölünme ayrılıkçı hareket, yapay devlet kurma girişimi olursa bunu ulusal güvenliğimiz meselesi olarak görür ve gerekeni yaparız. Türkiye'nin dostluğuna herkes güvensin ama düşmanlık edenler de bir değil on kere düşünsün. Irak merkezi hükümetiyle, İran ile birlikte yok hükmündeki referandumdan sonra gelişen durumları değerlendirmek alınacak tedbirleri zaman kaybetmeden almak için görüşmeler sürüyor. Bölgede zaten yeterince sorun var, yeni sorun alanları istemiyoruz. Bu topraklara fitne tohumu ekilmesine asla rıza göstermeyeceğiz.

Herkes iyi bilsin ki bu yanlışın, Kuzey Irak'ta yapılan bu referandumun orada yaşayanlara, bölgeye hiçbir faydası yok. Huzur getirmez, sorunları daha da büyütür. Muhteris yöneticilerin kirli pazarlıkları ve sorumsuzluklarının bedelini Kürt kardeşlerimize ödetmeyeceğiz, bunun böyle bilinmesi lazım. Bin yıllık kardeşliğimizi sonsuza kadar birlik içerisinde tek devlet, tek bayrak, tek vatan anlayışıyla sürdüreceğiz."