Başbakan Yıldırım'dan ABD ile vize krizine ilişkin açıklama

ABD'ye hareketi öncesinde konuşan Başbakan Yıldırım, ABD'nin vize başvurularını sınırlı da olsa kabul etmesini "önemli" bir gelişme olarak nitelendirdi. Yıldırım, çocuklarının Malta'da off-shore şirket kurduğu iddialarına da değindi, "Gizli saklı bir şey yok,her türlü soruşturma yapılabilir" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 07.11.2017 - 10:56 | Son Güncelleme : 07.11.2017 - 12:09

Başbakan Yıldırım'dan ABD ile vize krizine ilişkin açıklama

Başbakan Binali Yıldırım, ABD'ye hareketi öncesinde açıklamalarda bulundu.

ABD ile yaşanan vize krizindeki son gelişmeye değinen Yıldırım, "Askıya alınan vize işlemlerinin sınırlı da olsa yeniden başlaması önemlidir" dedi.

ABD Büyükelçiliği'nin vize başvurularının sınırlı olarak alınmaya başladığını duyurduğu açıklamasındaki "Türk hükümetinden güvence aldık" ifadesine de değinen Binali Yıldırım, "Güvence vermek ya da onlardan güvence istemek hukuk devleti ilkelerine uymaz" diye konuştu.

Başbakan Yıldırım'a çocuklarının vergiden kaçmak için Malta'da off-shore şirket kurduğu iddiaları da soruldu. Bu yöndeki haberlerin algı oluşturmaya yönelik olduğunu belirten Yıldırım, "Benim dokunulmazlığım var ama çocuklarımın yok. Buradan davet ediyorum, her türlü soruşturma yapılabilir" ifadelerini kullandı.

Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"ABD Başkanı Uzakdoğu ziyaretinde olduğu için Başkan Yardımcısı Pence ile -ABD arasındaki bütün konuları ele alacağız. Yaşanan gelişmeleri de değerlendirme fırsatı bulacağız. Özellikle Türkiye-ABD arasındaki Suriye, Irak meseleleri FETÖ konusundaki ABD ile ilgili taleplerimiz ve bu konuda bundan sonraki aşama kapsamlı bir şekilde dile getirilecek.

PYD, YPG ve DEAŞ ile mücadele konusunda aramızdaki sorunların açıklıkla 2 müttefikin hukukuna uygun bir şekilde ele almayı hedefliyoruz. Ziyaret öncesi ABD ile Türkiye arasında askıya alınan vize işlemlerinin sınırlı da olsa yeniden başlaması önemlidir. Ziyaretimizin, ülkemizin ABD ile ilişkilerinin bulunduğu düzeyden daha ileri düzeye taşınmasına vesile olmasını ümit ediyorum.

ABD VİZESİ NASIL ALINACAK?

Bütün bunları yaparken tabii ki vazgeçemeyeceğimiz şey ülkemizin hassasiyetleridir. Bu hassasiyetlere muhataplarımızın da gereken hassasiyeti göstereceğini ümit ediyoruz. Türkiye-ABD ilişkilerinin zaman zaman dalgalanma geçirmesi geçmiş yıllarda da olmuştur.

"HUKUK DEVLETİNE UYMAZ"

ABD Büyükelçiliği'nin yaptığı açıklama üzerine Türk Büyükelçiliği de karşı açıklama yapmıştır. Açık ve seçik herhangi bir yoruma gerek olmayacak şekilde izah edilmiştir. İki ülke arasında bazı yargılama ve tutuklama işlemleri var. Her iki ülke de hukuk devleti. Hukuk devleti kurallarına göre işlem ifa edilmektedir. ABD'ye güvence vermek onlardan güvence istemek gibi bir müzakere hukuk devleti ilkelerine uymaz.

"İADE İÇİN HER ŞEY YAPILDI"

Bizim hassasiyetimiz 15 Temmuz darbesiyle ilgili bu darbenin ardından Gülen'in olduğuna yönelik delillerimiz var iadesini istiyoruz. Bazı nedenlerle tutuklanmış olan vatandaşlarımızla ilgili endişelerimizin de giderilmesini istiyoruz. Bunlar diplomatik kanallarda görüşülüyor. Bu ziyaretin amaçlarından biri de bu konuları açıklığa koymak, makul bir yol bulabilmektir.

İade konusunda yapılacak her şey yapıldı. Dosya odalara sığmayacak hale gelmiştir. Bu kadar belge iş görmüyorsa işin içinde başka mesele var diye insanın aklına geliyor. Haddinden fazla dosya verdiğimizi düşünüyorum. Hukuk sisteminin devreye girerek gereğini yapmasını bekliyoruz.

MALTA BELGELERİ İDDİASI

Dün bir gazete şahsım ve ailem hakkında off-shore şirketleri var diye haber yapıyor. Vatandaşlarımızın gerçeği öğrenmesinde fayda var. Ben gemi inşa ve makine mühendisiyim, hayatım boyunca bu işi yaptım. Siyasete başlayınca da evlatlarıma bıraktım. Onlar kendi işini ben kendi işimizi yapıyorum. Siyasete başlarken çocuklarıma tavsiyem oldu, devletle hiçbir zaman iş yapmayacaksınız.

"GİZLİ SAKLI TARAFI YOK"

Devletin bankalarından hiçbir kaynak kullanmayacaksınız. Denizcilik küresel bir iştir, dünyanın her yerinde iş yapıyorlar. Bunun gizli saklı bir tarafı yok, burada iş çeviriyorlarmış gibi bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. Türkiye ve başka ülkede bir kişi hakkında ticari faaliyetleri hakkında bilgi almak isterseniz her türlü bilgiyi alabilirsiniz. İnternet üzerinden 2 dolar ödeyerek herkes hakkında bilgi alabilirsiniz, bunların sır özelliği yok.

"İDDİA YENİ DEĞİL"

Bunlar açık seçik faaliyet gösteren şirketlerdir. Bu iddia yeni de değil, bu gazete ilk defa 2008'de bunları gündeme getirdi. Şimdi de aynı haberi büyük bir usulsüzlük olarak yapıyorlar. Benim siyasetçi olmam nedeniyle çocuklarımın faaliyetleri üzerinden haber yapmaları egzotik bir iştir. Benim dokunulmazlığım var ama çocuklarımın yok. Buradan davet ediyorum, her türlü soruşturma yapılabilir.

"BANA MİLLİ DEĞİL DİYENLER APAR TOPAR KAÇTI"

Biz onurumuzla varız, ülkemiz ve milletimiz için bütün ömrümüzü verdik, en büyük servet itibarımızdır. Para bugün vardır yarın yoktur. vergi vermiyor diye itham ediyorlar, bu haberi yaptıklarında çocuklarımın şirketi İstanbul'da en fazla vergi veren şirketler arasında yer alıyor. İnsanların kafasını karıştırmaya luzüm yok. Bana milli değil diyenlerin apar topar memleketten kaçmasını vatandaşlar bilmeli." 

Sayfa Yükleniyor...