Başbakanlık'ta ateş açmak ilk eylemi değil

Bakanlar Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken Başbakanlık önünde silah sesleri duyuldu. 34 yaşındaki zanlının, daha önce de benzer eylemlere teşebbüs ettiği öğrenildi.

NTV Haber 05.11.2012 - 14:21

Başbakanlık'ta ateş açmak ilk eylemi değil

Saat 14.00 sularında Başbakan ve Bakanların giriş çıkış yaptığı kapının hemen yanında yer alan ara koridordan üç el silah sesi geldi.

Binaya gelen ziyaretçilerin alındığı bölümden gelen silah seslerinin kuru sıkı bir tabancaya ait olduğu öğrenildi.


Nuri B., isimli saldırgan B Blok girişindeki güvenlik noktasından geçerek yetkili bir kişiyle görüşmek istediği sırada tabancası tespit edildi.

Güvenlik görevlilerinin kendisine yönelmesi üzerine de üç el ateş etti. Tabancası elinden alınarak etkisiz hale getirilen saldırganın gözaltına alınmasının ardından, Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden görevlilerce ifadesi alındı.

Daha sonra hastanede sağlık kontrolünden geçirilen saldırgan, sivil araçla Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

Silah sesleri, Başbakan ve tüm bakanların toplantı halinde olduğu sırada geldi.


Olayın ardından Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ve yardımcısı Zeki Çatalkaya da Başbakanlık'a geldi.

Bu arada, zanlının Rize Çayeli nüfusuna kayıtlı ve 1978 doğumlu olduğu öğrenildi.

İLK VUKUATI DEĞİL
Konuyla ilgili edinilen bilgiye göre, zanlının şahsi sorunlar nedeniyle zaman zaman yetkililere mektup yazdığı belirtildi.

Sabıkasının bulunduğu öğrenilen N.B'nin benzer eylemlere daha önce de teşebbüs ettiği bildirildi.

Zanlının müracaat ettiği makamların yasalar çerçevesinde kendisine yardımcı olmalarına rağmen, dengesiz davranışlarla dikkatleri üzerinde toplamaya çalışmayı alışkanlık haline getirdiği kaydedildi.

'DEVLETİMDEN ÖZÜR DİLİYORUM'
N.B'nin babası Mehmet B., ''Devletin zirvesine çok büyük bir terbiyesizlik yaptı. Devletimden, milletimden, Başbakanımdan özür diliyorum'' dedi.

Rize'nin Çayeli ilçesine bağlı Gürpınar köyünde yaşayan 72 yaşındaki baba, gazetecilere yaptığı açıklamada, minibüste giderken telefonunun çaldığını belirterek, ''Şahsı tanıyıp tanımadığımı sordular. Ben de oğlum olduğunu söyledim. Minibüste olduğum için konuşamayacağımı, daha müsait bir zamanda konuşabileceğimi söyledim'' dedi.

Olayı öğrendikten sonra oğlunu telefonla aradığını ancak cevap alamadığını anlatan Mehmet B., ''15 dakika sonra tekrar beni aradılar, olayı anlattılar. Devletin zirvesine çok büyük bir terbiyesizlik yaptı. Devletimden, milletimden, Başbakanımdan özür diliyorum. Böyle bir olay yaşanmamalıydı. Ancak psikolojik sorunları vardı. Eşinden ayrılmıştı, oğlunu göremiyordu. İşsiz olması nedeniyle böyle bir olaya kalkıştı'' diye konuştu.

Baba, oğlunun 2 gün önce iş görüşmesi için Ankara'ya gittiğini söylediğini de kaydederek, ''Daha önce Bakan Bey 2 kere iş bulmuştu. Birine iş uzak olduğu için gitmedi, bir işi de beğenmemişti. 11 çocuğumun 10 tanesi bir kenara, bu bir kenara. Kendisine bu işlerin zorbalıkla, bağırmakla olmayacağını defalarca söyledim, uyardım. Ama psikolojik sorunları nedeniyle böyle bir yola başvurdu'' diye konuştu.

67 yaşındaki anne Fatma B. ise kendilerine yardımcı olunmasını isteyerek, ''O bilerek yanlış yapmadı. İşsizlikten, sıkıntılarından dolayı bir hata yaptı. Bütün büyüklerimden özür diliyorum. Bizi bu dertten kurtarsınlar'' diyerek ağladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...