Hürriyet gazetesine konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın GATA’ya alınmamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Orgeneral Başbuğ, özetle şunları söyledi:

“Tabii bu olayda Sayın Başbakan’ın eşi var. Çok sevdiğimiz saydığımız bir sanatkar Nejat Uygur var. Ki o da bir asker çocuğuymuş. Bir de tabii ki Sayın Nejat Uygur’un eşi var.

Açıkça söyleyeyim, bu özel bir durum. Altını çizmemiz lazım. Bu nedenle de, bu özel durumlarda olaylara insani boyuttan bakmak doğru olur diye düşünüyorum. Dolayısıyla bu olay, tabii bu kapsamda özel de olduğu için gerçekten insani boyut içeriyor.

Savunmak mümkün değil. Bu çok özel bir olay genellenecek bir olay değil. Kimseyi de suçlamak istemiyorum. Bazen olaylara karar verirken o andaki şekli de bilmek lazım. Olayda Sayın Başbakan’ın eşi de üzülmüştür. Belki de en çok üzülen Uygur’un eşidir.

Keşke olmasaydı. Keşke bu olay yaşanmasaydı. İnsani boyuttan bakarsak bu olayı bugün savunmamız mümkün değil.”

'PEYGAMBER' KAVGASI ÇIKMIŞTI
Meclis'te MHP'li Osman Durmuş'un, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın kıyafeti nedeniyle GATA'ya girememesinden bahsederken "Siz, nasıl olur da peygamber olarak anılan bir Başbakan'ın eşini kabul etmezsiniz" ifadesini kullanması yumruklaşma ve küfürlerin olduğu büyük bir kavgaya neden olmuştu.

'ÜLKEM KALDIRMAZ'
Olaya tepkisini daha sonra da sürdüren Başbakan Erdoğan şu ifadeleri kullanmıştı: “Bunun demokrasiyle, laiklikle, hukuk devletiyle yakından uzaktan alakası olabilir mi? Bu konuda yaşadığım başka şeyler de var. bunları belki biraz daha zaman kazanacak, belki siyasetten çekildikten sonra kaleme alarak bunları gündeme getireceğiz. Bunlar da var ama ülkem bunları kaldıramaz.”