Başsavcı Cihaner’in davası başladı

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in dava dosyasını, incelemek için Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nden istedi.

Anadolu Ajansı 02.04.2010 - 13:11

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in ''görevi kötüye kullanma'' ve ''evrakta sahtecilik'' suçlamasıyla yargılandığı dava, Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde başladı.

Duruşmaya Cihaner'in eşi Muhteber Cihaner, Avukatı Turgut Kazan, YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, YARSAV Yönetim Kurulu üyeleri, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile bazı hakim ve savcılar izlemek üzere katıldı.

Daire Başkanı Ersan Ülker, Cihaner hakkında son soruşturma açılmasına ilişkin Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı ve eklerini okuyarak duruşmaya başladı. Cihaner'in üzerine atılı suçların yapıldığı dönemde Erzincan'da görevli hakim ve savcılar Metin Avşar, Nuh Kalkan, Fatih Mehmet Tok ve Ulaş Yılmaz'ın ifadelerinin alınması için Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazıldığını belirten Ülker, bu kişilerden Metin Avşar'ın ifadesinin alındığını ve Avşar'ın daha önce Adalet müfettişlerine verdiği ifadeyi tekrar ettiğini söyledi.

Cihaner'in savunmasının alınması için Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazıldığını, ancak sanık Cihaner'in başka bir suçtan tutuklanması nedeniyle savunmasının alınamadığını kaydeden Ülker, sanık avukatlarından Asım Kılıç ve Baki Uzun'un duruşma arasında dilekçe vererek Cihaner'in ''Ergenekon terör örgütü üyesi olmak'' suçlamasıyla tutuklu bulunduğu Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2010/108 esas sayılı dosyasının Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nce getirilmesini talep ettiklerini söyledi.

Sanık Cihaner'in Avukatı Turgut Kazan da söz alarak, müvekkilinin ifadesi olmadığı için fazla bir şey söylemeyeceklerini belirtti. Erzurum 2. Ceza Ağır Mahkemesi'nde açılan dava ile Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde görülen dava iddianamelerindeki suçlamaların benzerlik taşıdığını öne süren Kazan, isimsiz ve imzasız bir devlet görevlisi tarafından Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen ihbar mektubunun her iki davaya da dayanak gösterilmesini eleştirdi.

SORUŞTURMALAR GÖREV GEREĞİ
Avukat Kazan, sanık Cihaner'in yürüttüğü İsmail Ağa Cemaati ve Fethullah Gülen grubuna yönelik soruşturmaların görevinin gereği olduğunu, ancak ihbar mektubu nedeniyle bu soruşturmaların ''irticayla mücadele eylem planının Erzincan'da uygulanması'' şeklinde değerlendirildiğini öne sürdü.

Sanık Cihaner'in görevi nedeniyle yürüttüğü soruşturmaların ''Ergenekon terör örgütüne üye olmak ve görevini kötüye kullanmak'' olarak değerlendirilemeyeceğini savunan Kazan, Cihaner'in tutuklu yargılandığı Erzurum iddianamesinden örnekler vererek, iddianamede İsmail Ağa Cemaati ve Fethullah Gülen grubuna ilişkin soruşturmaların örgüt suçu olarak değerlendirildiğini kaydetti.

Soruşturma safhasında Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal'ın sanık Cihaner'e yönelttiği soruları da eleştiren Kazan, ''Gülen ve İsmail Ağa cemaatlerinin soruşturulması suç sayılıyor. Müvekkilim, görevi nedeniyle suçlanıyor, yargılanıyor. Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı, Gülen soruşturmasının sorgulamasını,yargılamasını yapıyor'' diye konuştu.

Dava üzerinde ''sosyal alarmın'' tehlikelere yol açacağını öne süren Kazan, Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nden bu durumu, hassasiyetleri göz önünde bulundurmasını istedi.

DAVALAR BİRLEŞTİRİLSİN İSTEMİ
Kazan, Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada Cihaner'in üzerine atılan suçların görevinden dolayı ve görevi sırasında isnat edilen suçlar olduğunu ifade ederek, görülen dava ile Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava arasında fiili ve şahsi bir bağlantı bulunduğu gerekçesiyle her iki davanın Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde birleştirilmesini istedi.

Yargıtay Cumhuriyet Savcısı, ifadesi alınmayan sanıkların ifadelerinin alınmasını ve Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi'nde Cihaner'in ''Ergenekon terör örgütü üyesi olmak'' suçlamasıyla yargılandığı dava dosyasının ''incelenmek üzere'' istenmesini talep etti.

GELECEK DAVA MAHKEMEDE BULUNACAK
Duruşmaya verilen kısa aranın ardından Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker, 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 196. maddesi ve Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun kararları uyarınca başka bir suçtan tutuklu Cihaner'in sorgusunun mahkeme huzurunda yapılması zorunluluğu bulunduğu için gelecek duruşmada Cihaner'in hazır bulunmasına karar verildiğini açıkladı.

Ülker, Cihaner'in Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı görevinde bulunduğu dönemde yürüttüğü Fethullah Gülen soruşturmasına ilişkin dosyanın, Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'nın İsmail Ağa Cemaati ve Fethullah Gülen grubuna ilişkin yürüttüğü soruşturmaların akıbetlerinin sorulmasına karar verildiğini söyledi.

Sanık avukatının talebi üzerine Erzurum 2. Ağır Cezam Mahkemesi'nin 2010/108 sayılı dava dosyasının aslının tüm ekleriyle birlikte ''incelenmek üzere'' gelecek duruşmaya hazır edilmesi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılmasının kararlaştırıldığını da ifade eden Ülker, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden dava ile görülen davanın birleştirilmesi talebinin ise daha sonra karara bağlanmasına hükmediğini belirterek, duruşmayı erteledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...