Baydemir’e ‘bayrak’ soruşturması

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, “bayrak ve özerklik” konusundaki sözleri nedeniyle Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında soruşturma başlattı.

02.08.2010 - 10:33

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Munzur Kültür ve Doğa Festivali etkinlikleri kapsamında 31 Temmuz'da Tunceli Belediyesi konferans salonunda düzenlenen ''Kürt sorununda muhataplık konusu ve demokratik özerklik'' isimli panelde bir konuşma yapmıştı.

Baydemir'in konuşmasının ardından, Tunceli Emniyet Müdürlüğü tarafından çekilen görüntü ve ses kayıtlarının çözümü yapıldı.

Daha sonra ses kaydı, görüntü ve ilgili belgeler, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunuldu. Bunun üzerine, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, Baydemir'in konuşmasıyla ilgili yaptığı incelemenin ardından soruşturma başlattı.

Osman Baydemir’in, panelde yaptığı açıklamalar tartışma yaratmıştı.

Demokratik özerklik isteyen Baydemir, "Belediye binamızın önünde, ay yıldızlı bayrağımızın yanında sarı-kırmızı- yeşil bayrak dalgalansa ne olur?" demişti.

Başdemir’e tepki gösteren Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ise "Organları yer değiştirmiş adam yine yerli yersiz konuşmuş" diye konuşmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...