Baykal: Halk yeni görev mesajı verdi

CHP lideri Baykal yerel seçimlerde CHP'ye yeni sorumluluklara hazır olması mesajının verildiğini söyledi. Baykal "CHP de yeniden yapılanacak, eksiklerimizi gördük, gidereceğiz" dedi.

31.03.2009 - 14:41

Baykal: Halk yeni görev mesajı verdi

CHP lideri Baykal partisinin genel merkezinde yerel seçimleri değerlendirdi.

Baykal şunları söyledi. "Üzüntü verici olaylara rağmen demokratik bir seçim oldu. Seçim kütükleri sağlam bir esasa oturtulamadı. Sandık kurullarının oluşturulmasıyla ilgili itirazlar oldu. Umarım bunlara çözüm sağlanabilir.

YENİ BİR DÖNEM AÇILIYOR
Bu seçimlerde ortaya çıkan tablo, Türkiye'de yeni bir dönemin açılmakta olduğunu bize gösterdi. Yeni bir siyasi şekillenmenin işaretlerini taşıyan, yeni bir noktaya taşımanın işaretini veren bir seçim oldu. Seçim, varolan dengelerin, temel dinamiklerle ilgili kabullerin ve siyasi tablonun değişeceğini gösterdi.

2004 ve 2007 seçimlerinde AKP giderek güçlenen, kök salan, etkinliğini artıran bir siyasi parti olarak kendini gösterdi. 2002'de başlayan süreç, 2007'de hız kesmediğini ortaya koydu. 2009 seçimleri bize bu sürecin sonuna gelindiğini gösteriyor. AKP'nin sürecin sınırına geldiğini ve farklı bir sürece girdiğini, geleceğin işaretlerini gördüğümü belirtiyorum.

2009'a kadar yaşanan süreç Türkiye'de demokrasinin işlerliğine ilişkin umutsuzluklar da yaratmıştı. İktidarın baskıcı, dayatmacı, zorlayıcı bir üslup kullanması görünüyordu. Türkiye'nin siyasi ezberini bozan bir yeni dönemin işareti verildi.

2002'DEN BU YANA İLK
Seçim sonuçları AKP'nin oy kaybı tablosuyla karşı karşıya olduğunu göstermiştir. Bu 2002'den bu yana ilk. Bu cidddi bir manzaradır. Trakya'da, Karadeniz'de, Akdeniz'de, Van'da da vardır. Türkiye'de yeni bir AKP değerlendirmesi vardır.

Son rakamlara dayanarak söylüyorum AKP'nin oyu İl Genel Meclsi temelinde yüzde 38,5'tur.

46,7'den 38,5'a ciddi bir oy azalması vardır. 8 puanlık gerileme var. Bunu doğru yorumlamak lazım. Bu seçimin bir yerel seçim olduğuna dikkat çekmek istiyorum. İktidarda bir parti varken, daha 2 yıla yakın iktidar dönemi dururken, yaşanan bir yerel seçimdir. Yani hükümet devam edecek, başbakan devam edecek. Bu noktada bakanlar kendi illerinde kampanyayı yönetir durumdaydılar. Devlet olanaklarıyla, kadro tahsisleriyle, teşvik imkanlarıyla, hizmet vaatleriyle oradaydılar. Bu hükümet bu seçimlere girerken iktidar olanaklarını hukuk dışına çıkarak, yer yer seçmeni tehdit ederek yoğun şekilde kullanmıştır.

CHP'NİN OYLARI 5 PUAN ARTTI
CHP'nin oyları il genel meclisi temelinde değerlendirildiği zaman 2004'e göre 5 puan artmıştır.  Bu fevkalade iyidir. CHP oy sıçraması gerçekleştirdi, MHP de ihmal edilmeyecek bir oy artışı gerçekleştirmiştir. DTP ve SP'nin da oylarını artırdığı görülüyor.

Muhalefet toparlanmakta, yüksekmetedir. AKP de inişe geçmiştir. Demokratik sürecin işlerliğiyle ilgili umutlarımız artmıştır. Seçim kampanyası sırasında belli bir anlayışla kampanya götürdük. Konulardan biri ekonomik sıkıntılar, işsizlik sorunudur. Ayrıca  yolsuzluklara dikkat çektik. Halk bize hak verdi.

Gelinen noktada iktidara düşen görevler var, muhalefete düşen görevler var. İktidar artık gidici olduğunu anlamalıdır. Bu onu da hatalardan koruyacaktır. Gidişi içine sindirmelidir.

CHP'YE DAHA ÖNEMLİ SORUMLULUK DÜŞÜYOR
Bu seçimlerin ardından CHP'ye de önemli sorumluluk düşüyor. CHP'nin yeni sorumluluklara yeni görevlere hazırlanması gerektiği mesajını bu seçimden çıkarıyoruz. Bu konuda daima hazırlığımız vardı. Bunları şimdiye kadar tam yansıtma olanağı bulamadık. Toplum bir iktidar değişikliğini noktasına gelmemişti. Artık Türkiye de CHP'ye yeni bir ilgiyle bakacaktır. Böyle olması çok yerindedir.

Türkiye CHP'ye yeni taleplerle bakacaktır. Belli yörelerde kabul edilemez örgütsel zaaflarımızı göstermiştir. Onun için de ciddi bir çalışma yapacağız. Yurdun belli yerlerinde hakkı olan, alması gereken desteği alamadı. Bunun altında ne yatıyor? Örgüt mü, iyi iletişim kurulamaması, ilişkinin geliştirilemiş olması mı? Az oy aldığımız yerlerin listesini çıkarıyoruz. Oralara odaklanmış projeler üreteceğiz. Hiçbir mazaret kabul etmeden onu yapacağız. Eksikliklerimizi gidermeye gayret edeceğiz.

BİZ DE YENİDEN YAPILANACAĞIZ
CHP kendisini de yeniden yapılandırma, yönetim biçimini de yapılandırma girişimini de yaşama geçirecektir. CHP'yi yine sorumlulara hazırlama görevimizi yapacağız. CHP seçimden sonra zenginleşti. Deneyimimizin artışı bakımından aday olarak ,örgüt yöneticisi olarak yaptıkları çalışmalarla önemli birikimler elde ettiklerini, görüyoruz. İletişim kurma konusunda somut çalışmalarıyla, önemli deneyim kazanmış olarak hissediyoruz. Daha başka zenrginliklerimiz de var. Bu seçim CHP'nin kadro zenginliğinin bir ölçüde yansıması için fırsat olmuştur.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...