Baykal: Protestoyu AKP’nin çetesi yaptı

CHP lideri Deniz Baykal, Van’da kendisine yönelik yapılan taşlı ve yumurtalı protestonun arkasında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik olduğunu iddia etti. Baykal, “Olay Van’daki çetenin işidir” dedi.

Anadolu Ajansı 03.04.2010 - 14:24

Baykal: Protestoyu AKP’nin çetesi yaptı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin il kongresi için Bartın'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Deniz Baykal, BDP’nin kendisine dün Van'da yapılan taşlı ve yumurtalı saldırıyla herhangi bir ilgisinin bulunmadığını söyledi:

Baykal, özetle şunları söyledi: “Bu AKP'nin Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in uzantısı, yakınları olan insanların düzenlediği bir tertiptir. Van halkıyla da ilgisi yoktur. Çünkü biz havaalanından çıktık, orada çok güzel karşılandık. Bütün kenti çok sıcak bir ortamda geçtik. Organizasyonda yazılı pankartlara baktık, o pankartlar BDP pankartları değil. O anlayışı, terminolojiyi yansıtan pankartalar değil. AKP yazıları, sözler, CHP düşmanlığı...

Bugüne kadar Başbakan sık sık 'Bunlar Sivas'ın doğusuna geçemez' diyordu. Şimdi anlaşılıyor ki Başbakan bunlar Sivas'ın doğusuna geçemez derken yapmak istediği tespit değil, tehditmiş. 'Geçemezsiniz' diyormuş, bir meydan okuyormuş, 'sizi oraya geçirtmem' diyormuş.

Olayın Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu ile ilgisi yoktur. Bu Van'daki bir çetenin ortaya koyduğu tablodur. O çetenin uzantılarının Ankara'da iktidara kadar ulaştığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu çete daha önce neler yapmıştı onu da biliyoruz, Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ne yönelik tertibin arkasında ne var onu da biliyoruz. Bu çete de etkisizleştirilecektir, Türkiye'de her yer iktidar için, muhalefet için özgürce yaşanılacak, siyaset yapılacak yer haline dönüştürülecektir.

Bir AKP organizasyonudur. Bu yönüyle de önemlidir. Çünkü 2002'den bu yana ilk kez AKP sokak saldırılarına girmeye başlamıştır. İktidar, hükümet, Başbakan kendi yönetiminde, ana muhalefet partisi genel başkanının yapacağı bir kongre ziyaretine karşı böyle bir sokak saldırısını düzenlemenin sorumluluğunu üstlenmiştir.”

Van'daki olay karşısında sadece Türkiye ve demokrasi adına üzüntü duyduklarını ve Doğuya gitme anlayışının hiçbir şekilde olumsuz etkilenmediğini ifade eden Baykal, bundan sonra Van'a, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine daha sık gideceklerini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...