BDP'nin şartı ana dilde eğitim ve baraj

Genel Başkan Yardımcısı Kışanak, "Önerilerimiz dikkate alınmazsa anayasa değişiklik paketine destek vermeyeceğiz" dedi.

30.03.2010 - 15:19

Partisinin grup toplantısında konuşan BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın gündeminde anayasa  değişiklik paketi vardı. Kışanak, konuşmasında Hakkari'nin Çukurca ilçesinde mayın patlaması sonucu şehit olan askerlerin ailelerine başsağlığı dileğinde bulundu.

AK Parti Hükümeti'nin yeni bir anayasa yapılmasını istemediğini ve ''demokrasicilik'' oynadığını ifade eden Kışanak, yeni bir anayasa yapmanın önündeki en büyük engelin AK Parti olduğunu savundu.

Ülkenin artık, darbe Anayasası'na yama yapmakla kaybedecek zamanı olmadığını belirten Kışanak, ''Darbecilerin Türkiye'ye giydirdiği bu deli gömleği lime lime oldu, her tarafından dökülüyor. Siz ise küçük bir yamayla, bu deli gömleğini onarmaya çalışıyorsunuz. Bu deli gömleği, AKP olarak size dar gelmeyebilir ama bu topluma dar geliyor'' diye konuştu.

TBMM Başkanlığına sunulan Anayasa değişiklik teklifini eleştiren Kışanak, bu paketin Türkiye'deki vesayet rejimini sona erdirecek, hukukun üstünlüğünü, temel insan haklarını tesis edecek köklü demokratik düzenlemeler içermediğini söyledi.

Bu nedenle tüm demokratik kesimlerin de önerilerini alarak, ''Acil Demokrasi Paketi'' hazırlayıp kamuoyuna sunduklarını belirten Kışanak, ''AKP'nin demokrasi kaygısı varsa, zerre kadar samimiyeti varsa, en temel hakları korumayı amaçlayan bu değişiklik önerilerimizi dikkate alır. Bu açıdan bizim hazırladığımız paket, AKP'yi bir demokrasi sınavından geçirecektir'' dedi.

Önerilerinin arasında anadilde eğitim konusunun da olduğunu belirten Kışanak, ''Sayın Başbakan, birkaç gün önce Almanya'da bir gazeteye verdiği demeçte, anadilin önemine dikkati çekerek, 'Niçin Almanya'da Türk kolejleri olmasın? İnsanlar önce kendi anadillerine, yani Türkçeye hakim olmalı' dedi. Almanya'da bunları söyleyen Başbakan, sıra Türkiye'ye gelince 'Türkçe dışında  anadilde eğitim olmaz' diyor'' diye konuştu.

Hazırladıkları pakette seçim barajının düşürülmesi yönünde talep de bulunduklarını belirten Kışanak, mevcut baraj var olduğu sürece, egemenliğin milletin değil, iktidarın olacağını savundu.

CHP SUÇ ORTAKLIĞINDAN KURTULSUN
CHP'nin öneri paketinde seçim barajının düşürülmesinin de bulunduğu yönünde basında haberlerin yer aldığını belirten Kışanak, ''Eğer doğruysa, CHP bir an önce bu teklifini resmi olarak da açıklamalı ve bu suç ortaklığından bir an önce kurtulmalı'' dedi.

Kışanak, şunları söyledi:

''Demokrasi sınavından geçer not alabilmek için halkın iradesi önüne konulan barajı kaldırmak, insan hakları savunucularından, demokratik siyaset yapan politikacılara kadar, bütün bir halkı 'terörist' ilan eden yasalardan kurtulmak gerekiyor.

Biz demokratik ana muhalefet partisi olarak, CHP ve MHP'nin statükocu zihniyetine de fırsat vermeyeceğiz, AKP'nin sahte demokrasi havarisi kesilmesine de.

Buradan bir kez daha açık ve net olarak söylüyoruz. Önerilerimiz önemli ölçüde dikkate alınmazsa, AKP'nin değişiklik paketine destek vermeyeceğiz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...