Bedelli askere yat-kalk eğitimi

Meclis'ten önceki günün sabahına karşı geçen bedelli askerlik uygulamasından yararlanacaklar, 21 günlük temel askerlik eğitimini hızlandırılmış olarak alacaklar. Bedelliden yararlanacaklara, yürüyüş ve yat-kalk eğitimlerinin yanı sıra atış da dahil silah eğitimi verilecek.

Haberler - ntv.com.tr 27.07.2018 - 06:47 | Son Güncelleme : 27.07.2018 - 09:59

Bedelli askere yat-kalk eğitimi

Bedelli askerlik yasası, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onaylamasının ardından Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler için yasayla getirilen 3 ay içinde askerlik şubelerine ya da yurtdışı temsilciliklere başvuru süresi de, yasanın yürürlüğe girmesiyle başlayacak.

Hürriyet'ten Turan Yılmaz'ın haberine göre;

Bedelli askerliğin uygulamasına ilişkin ayrıntılar, Milli Savunma Bakanlığı’nca çıkarılacak yönetmelikle netleşecek.

Ağustos celbi için karar aldırtanlar da uygulamadan yararlanabilecek. Yani kışladan ayağını içeri atmayanlar bedelli düzenlemesinden istifade edebilecekler.

Önceki bedelli askerlik uygulamasında Burdur’da yapılan temel askerlik eğitimi için bu kez farklı birliklerin görevlendirilebileceği belirtiliyor.

Başvuru sayısına göre uygulamadan yararlanacaklar askerlik eğitimine farklı celp dönemlerinde alınabilecek. Burada başvuru sayısı etkili olacak.

(Askeri kaynaklara göre) Askerlik hizmetini yapan bütün gençlerin aldığı temel eğitimler alınacak. Ancak sürenin kısalığı nedeniyle eğitimin bazı uygulamaları kapsam dışında tutulacak.

(Eğitimin içeriği) Normal eğitim programında olan yat-kalk da dahil yürüyüş ve sporla selamlama eğitimleri, atış da dahil silah eğitimi, rütbeleri tanıma ile milli güvenlik de dahil normal askeri eğtimi programında yer alan teorik dersler bilgisi aktarılırken, silah
eğitiminde silahı söküp takmak ve hedefe üç atışın yer alacağı belirtildi.

Yasadan yararlanacaklar için getirilen yaş şartındaki bir günlük değişiklik (31 Aralık 1993 tarihinin son anda 1 Ocak 1994 olarak değiştirilmesiyle) 10 bin 721 kişiyi daha bedelli kapsamına girdi.

İŞVEREN VE ÇALIŞANLARIN BEDELLİ ASKERLİK SÜRECİNDE YAPMASI GEREKENLER 

Sayfa Yükleniyor...