Bedellinin şartlarını Başbakan açıklayacak

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bedelli askerlikle ilgili düzenlemenin hazırlanacağını ve açıklamayı Başbakan'ın yapacağını açıkladı.

14.11.2011 - 18:22

Bedellinin şartlarını Başbakan açıklayacak

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bedelli askerlikle ilgili soruları yanıtladı.

Konunun bugünkü Bakanlar Kurulu'nun gündemine gelmediğini belirten Arınç, konuyla ilgili kesin bir düzenleme yapılacağını söyledi.

Temel unsurun TSK'nın asker ihtiyacı olduğunu belirten Arınç, düzenlemeyle ilgili ayrıntıların, 'uzun vakit geçmeden' ifadesini kullanarak Başbakan Erdoğan tarafından açıklanacağını ifade etti.

Hükümet sözcüsü, Başbakan Yardımcısı Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"BEDELLİ GÜNDEMDE YOKTU"
Kamuoyundaki ifadesiyle 'bedelli askerlik' konusunda yapılan çalışmanın ayrıntılarının sorulması üzerine Arınç, şu yanıtı verdi:

''Bugünkü Bakanlar Kurulu gündemimizde bu konu yoktu. Çünkü öncelikli olan hususları değerlendirmeye alıyoruz. Tabii bu arada basında, bu konu üzerinde farklı beklentilere yol açabilecek haberler yayınlanıyor.

"SABIRLA BEKLEMEK ZORUNDAYIZ"
Bunların bir kısmı kulis haberleri, bir kısmı belki verilere, bilgiye dayanan haberler. Ama büyük bir hassasiyet taşıyan bu konuda, beklentileri köpürtmemek, yanlış yönlere sevk etmemek ve böyle bir düzenleme olacaksa, bunun sonucunu sabırla beklemek durumundayız. Çünkü bu konu, kim tarafından konuşulursa konuşulsun, belli yönlere çekilmekte, belki bizler de belli yönlere çekilebilecek cümleler kullanmaktayız.

"BİR DÜZENLEME YAPILACAK"
Bu konu üzerinde benim söyleyebileceğim şudur; bilgim dahilinde olanı söyleyeyim; bedelli askerlik konusunda bir düzenleme yapılacaktır. Bu düzenlemedeki temel gösterge, Silahlı Kuvvetlerimizin asker ihtiyacıdır. Bugüne kadar olduğu gibi bu düzenleme içinde de Genelkurmayımızın, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, asker ihtiyacı birinci derecede dikkate alınacaktır.

AYRINTILAR BAŞBAKAN'DAN
Ancak, bedelli askerlik konusunda bir düzenleme yapılırken, siyasi kararı hükümetimiz verecektir. Yaş sınırının ne olacağı, bedel noktasında miktarın ne olarak düzenlenebileceği ve buna ilişkin detaylı bilgiler veyahut da kanun metninde yer alacak hususlar bizzat Sayın Başbakanımız tarafından açıklanacaktır.

Bu konu ne olur bir daha bize, bir başkasına sorularak dikkatleri başka tarafa dağıtmadan, beklentileri farklı yönlerde odaklaştırmadan, o insanlarımızın hassasiyetlerini düşünerek, büyük ümit ve hayaller içinde olmamalarını özen göstermemiz lazım.

"UZUN SÜRE GEÇMEDEN..."
Şunu rahatlıkla söyleyebiliyorum; bedelli askerlik konusunda, bu isimli söylendiği için söylüyorum, bir düzenleme yapılacaktır. Bu düzenlemenin kapsamı yaşı ve diğer şartları kanun tasarısında gösterilecektir. Elbette, bugüne kadar olduğu gibi TSK'nın asker ihtiyacı önemle dikkate alınacaktır. Bütün bunları bir araya getirecek düzenlemeyi de sanıyorum çok daha büyük vakit geçmeden Sayın Başbakanımız bizzat açıklayacaktır.

Bakanlar Kurulunun gündeminde olmamasına rağmen, Sayın Başbakanımızından ve ilgililerden aldığım bilgi bu noktadır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...