Behzat Uygur: O herkesin babasıydı

Nejat Uygur'un oğulları Behzat ve Süheyl Uygur, babalarının vefatı sonrası basının karşısına çıktılar. Öte yandan birçok kesimden üzüntü ve başsağlığı mesajları geldi.

18.11.2013 - 23:07

Behzat Uygur: O herkesin babasıydı

Türk tiyatrosunun dev isimlerinden Nejat Uygur, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. (HABERE GİT)

Uygur'un vefat ettiği hastanede düzenlenen basın toplantısında, Uygur'un oğulları da yer aldı.

Süha, Ahmet ve Kemal Uygur'un gözyaşlarını tutamadığı görülürken, Behzat Uygur, babalarının herkes tarafından sevildiğini dile getirdi.

Behzat Uygur, "O herkesin babası. Herkesi akrabam gibi görüyorum, seyirci olarak değil. Annem kocasını kaybetti. Sevenleri Nejat Uygur'u kaybetti. Biz babamızı kaybettik. Bundan sonra yaptığı herşeyle hatırlanacaktır. Bundan sonra ölümsüzdür Nejat Uygur. Başımız sağolsun.

Sanırım Çarşamba günü vedayı gerçekleştireceğiz Teşvikiye Camisi'nde. Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek. Babam her zaman 'büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden, ortancaların alnından öperim' derdi. Biz de öyle veda edelim" ifadelerini kullandı.

"BABAMIZI KAYBETTİK"
Süheyl Uygur ise Türkiye'nin bir efsaneyi kaybettiğini anlatarak, şunları söyledi:

"Çok üzüntülüyüz. Bize hep durumunu sorardınız. Biz de bilgi verirdik. İnternet sitelerinde, hep yalan haberler çıkardı. Ama kaybettik babamızı. Başımız sağolsun."

'BİR DEVİ DAHA KAYBETTİK'
Öte yandan danatçılar, Nejat Uygur'un ölümü üzerine yasa boğuldu.

Ferhan Şensoy, "Hepimizin başı sağolsun. Nejat Uygur Türk tiyatrosunda çok önemli bir yere sahipti. Ustam Haldun Taner, Nejat Uygur'un çok ciddiye alınmadığı zamanlarda 'Oyunları videoya alınmalı' demişti. Ben kendisinden çok şey öğrendim. Muhalif, kendine özgü bir isimdi. Muhalif tiyatronun direniş günlerinde buradan kendisine selam veriyorum" ifadesini kullandı.

Rasim Öztekin de Uygur için "Üst üste devleri kaybediyoruz. Nejat ağabey, geleneksel Türk tiyatrosu için bir devdi. Ondan çok şey öğrendik. Türk tiyatrosu için çok büyük bir kayıptır. Oğullarının onun yolunda devam etmesi bizim için teselli. Çok büyük kayıplar veriyoruz" dedi.

BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI
Cumhurbaşkanı Gül:  Tiyatro sevgisi, başarılı sanat hayatı ve canlandırdığı karakterlerle sanat dünyamızda saygın bir yer edinmiş olan Uygur, daima takdirle hatırlanacaktır

TBMM Başkanı Çiçek: TBMM Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada Çiçek, Behzat Uygur'a tiyatro sanatının duayen isimlerinden usta sanatçı Nejat Uygur'un vefatından duyduğu üzüntüyü iletti.

Başbakan Erdoğan: Unutulmaz eserlere imza atan ve sayısız ödüle layık görülen Nejat Uygur, inanıyorum ki geride bıraktığı eserlerle genç kuşak sanatçılara ilham kaynağı olmaya devam edecek, daima saygın bir sanatçı olarak hatırlanacaktır.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül: Mizah dünyamız çok önemli bir ışığını kaybetti.

Galatasaray Kulübü: Türk tiyatrosunun değerli ismi Nejat Uygur'un 86 yaşında aramızdan ayrıldığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına ve sanat camiasına başsağlığı dileriz.

Fenerbahçe Kulübü: Ünlü tiyatrocu, sinema ve dizi oyuncusu Nejat Uygur'un vefat ettiği haberini derin üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...