Beslenme tarzındaki değişiklikler ve fiziksel hareket azlığı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezitenin görülme sıklığını arttırıyor. Fazla kilo ve obezite rakamları hızlı bir tırmanış gösteriyor.

Ülkemizde nüfusun yarıdan çoğunun fazla kilolu ve fazla kilonun tehlikeli boyutu olan obezite rakamları hızla yükseliyor.

Türkiye'de kadınların yüzde 30 - 35'inde, erkeklerin ise yüzde 15'inde obezite görülüyor.

Tüm dünyada endüstrileşme sonucu yaşam ve beslenme biçimlerinin değişmesi, fazla kilo ve obeziteye davetiye çıkarıyor. Bazı ülkelerde obezite toplumun yarısından çoğunu etkiler hale geldi, Türkiye'de de fazla kilo ve obezite rakamları yükseliyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Diabet ve Obezite Vakfı Yönetim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Taner Damcı, önlem alınmazsa bu oranların hızla yükseleceğini söylüyor.

OBEZİTE ÖLDÜRÜCÜDÜR!
"Ülkemizde futbol seyirciliği dışında spora ilginin en alt düzeyde olması, insanların isteseler bile spor yapacak maddi ve zamansal olanaklarının bulunmaması, fazla kilo ve obezite rakamlarını yükselten faktörler arasında yer alıyor. Otomobil sayısı hızla artıyor. Yağlı ve bol etli Güneydoğu mutfağı Türkiye'de dominant beslenme formatı haline geliyor" diyerek fazla kilo ve obezite sebeplerini özetleyen Prof. Dr. Damcı, obezitenin tehlikelerine dikkat çekiyor:

"Obezite öldürücüdür. Direkt olarak yaşamı kısaltır. Bunun yanı sıra bazı kanser türleri, kalp damar hastalıkları, inme, tip2 diabet, hipertansiyon, lipid bozuklukları, uyku bozuklukları ve safra kesesi hastalıkları gibi riskleri artırır."

GÜNEYDOĞU ANADOLU VE MARMARA RİSKLİ
Prof. Dr. Damcı, obezitenin Güneydoğu Anadolu ve şehirleşmenin daha belirgin olduğu Marmara'da en fazla oranda görüldüğünü belirtiyor.

En az obezite görülen bölgenin ise Ege olduğunu söyleyen Damcı, obezite tedavisinin ömür boyu sürdüğünü vurguluyor:

"Obezite kroniktir ve tedavisi ömür boyu devam eder. Obezite tedavisinde, fazla kiloya sebep olan nedenin ortadan kaldırılması gerekir. Sağlıksız yaşam koşulları değiştirilmelidir. Bu olmadan hiçbir tedavi başarıya ulaşmaz."

BEL ÖLÇÜNÜZ KAÇ CM?
Prof. Dr. Damcı, her vatandaşı bu konularda uyarıyor:
- Obez insanların 60 yaşını geçme oranları, normal kilolulara göre daha az.
- Erişkin genç bir kadının günlük ihtiyacı 1700 kalori, erkeğin ise 2000 kalori civarında.
- 1 saat orta tempoda koşma 700-800 kalori harcatıyor. Bir hamburgerde ise 600 kalori bulunuyor.
- Yağ, kalori içeriği en yüksek gıda.
- İdeal bel ölçüsü erkekte 94, kadında 80 cm'nin altında olması gerekiyor.