‘Beni tahliye etmeyin'

Kayseri’de 11 kişinin yaşamını yitirdiği kazayla ilgili duruşmada, midibüs şoförü Durmuş Ozan, ağlayarak yaptığı savunmasında "O araçta benim kız kardeşim de olabilirdi. Tahliyemi talep etmiyorum” dedi.

Anadolu Ajansı 21.04.2014 - 16:22

‘Beni tahliye etmeyin'

Hacılar ilçesinde Erciyes Kayak Merkezi dönüşünde, aralarında Niğde Üniversitesi öğrencilerinin de bulunduğu 11 kişinin ölümüyle sonuçlanan trafik kazasına ilişkin davanın ilk duruşması Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı.

Duruşmaya tutuklu olarak yargılanan midibüs şoförleri Adem Akpınar ve Durmuş Ozan, bazı görgü tanıkları ile kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve avukatları katıldı. Duruşma sırasında sanık ve mağdurların aileleri arasında gerginlik yaşanmaması için polis ekipleri önlem aldı.

Öğrencileri taşıyan midibüsün şoförü Durmuş Ozan, ağlayarak yaptığı savunmasında kazadan dolayı büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

Kazaya patlayan frenin neden olduğunu ileri süren Ozan, şunları kaydetti: "Öğrenciler, Erciyes Kayak Merkezi'ne gitmek için aralarında organizasyon yapmışlar. Ben öğrencileri kayak merkezine getirmek için kilometre başına 1 lira 30 kuruş alacaktım. Niğde'den 30 öğrenci alarak yola çıktım. Öğrenciler kayak merkezinde saat 15.00'e kadar kayak yaptı. Hacılar kapıdan kent merkezine gitmek için yola çıktık. Sürekli fren yaptığım için balatalar şişti ve fren patladı. Bu yüzden fren tutmadı. 1 kilometre kadar hızlanarak devam ettik. Kazanın olduğu yere gelince boş bahçeyi gördüm en az hasarla kurtulmak için oraya girdim, sonrasını hatırlamıyorum."

Ozan, kazada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek, "O araçta benim kız kardeşim de olabilirdi. Tahliyemi talep etmiyorum, tutukluluğumun devam etmesini istiyorum" ifadelerini kullandı.

İlk kazanın ardından yola savrulan yaralılara ve onlara yardım etmek isteyenlere çarpan midibüsün şoförü Adem Akpınar ise olaydan büyük üzüntü duyduğunu, yaralılara kasten çarpmadığını belirtti.

Akpınar, şöyle devam etti: "D2 belgem mevcut. Aracı dikkatli ve yavaş sürüyordum. Hacılar'da itfaiye aracını fark ettim. Yol, aydınlatma olmadığı için karanlıktı. Kaza yerinde bir ışık veya uyarı levhası yoktu. Olay yerinde bulunan ambulans ve itfaiyenin tepe lambası yanmıyordu. Farkına varınca frene bastım. Duramadığım için itfaiye aracına vurduğumu fark ettim. Biraz ilerledikten sonra yaralıların yolda olduğunu gördüm. O an aracı durdurmak için çok çalıştım. Araçta 28 yolcu vardı. Yolcular panik olmasın diye onlara bir şey belli etmemeye çalıştım. Yaralı ezdiğimi hatırlamıyorum. Yüce adalete güveniyorum, yaralılara çarpmadım, kasten öldürmedim."

Mahkeme heyeti, cumhuriyet savcısının esas hakkındaki mütalaasının ardından tanık ifadeleri ve avukatları dinledikten sonra şoförler Ozan ve Akpınar'ın tutukluluk hallerinin devamına ve davanın 9 Haziran'a ertelenmesine karar verdi.

21 Aralık 2013'te Erciyes Kayak Merkezi'nden dönen Niğde Üniversitesi öğrencilerini taşıyan Durmuş Ozan'ın kullandığı midibüs, Hacılar ilçesi Erenler Caddesi'nde kontrolden çıkarak yol kenarındaki bir evin duvarına çarpıp, bahçesine girmişti.

Arkadan gelen Adem Akpınar yönetimindeki midibüs de yaralılar ile onlara müdahale eden sağlık görevlileri ve vatandaşlara çarpmış, 11 kişinin öldüğü kazada 31 kişi yaralanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...